Smog – jak skutecznie się przed nim chronić?

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy zaczynamy ogrzewać nasze mieszkania i domy. Spośród różnych form grzania popularne wciąż jest ogrzewanie na opał. Niestety, nie każdy dba o to, by palić w piecu nietoksycznymi materiałami. Choć są za to surowe kary, nadal da się zauważyć lecący z kominów gęsty i gryzący dym, powodujący powstawanie smogu. Czym jest smog? Dlaczego jest szkodliwy? Jak sobie z nim radzić?

Smog – jak powstaje i dlaczego nam szkodzi?

Zgodnie z definicją smog jest zjawiskiem atmosferycznym, do którego powstania dochodzi na skutek mieszania się powietrza z dymem i spalinami. W efekcie do atmosfery dostają się szkodliwe substancje i związki chemiczne, takie jak tlenek siarki, tlenek azotu, pył oraz kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Wszystkie te substancje połączone z wilgotnością powietrza są niebezpieczne dla zdrowia. smogPowodują alergię, astmę oraz nasilenie jej objawów u osób już chorych. Ponadto smog może powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową, a nawet paraliż układu krwionośnego. Wpływa też negatywnie na rozwój płodu, a co za tym idzie, stan zdrowia u noworodków, jednocześnie zwiększając ryzyko wystąpienia astmy u dzieci.

Jak się chronić przed smogiem?

Aby skutecznie chronić się przed smogiem, najpierw musimy mieć wiedzę na temat tego, czym on w ogóle jest, a następnie mieć świadomość zagrożenia. Podstawową kwestią jest monitorowanie stanu powietrza w naszej okolicy. Obecnie istnieje możliwość pobrania na swoje urządzenie mobilne specjalnej aplikacji, która udostępnia nam aktualne informacje na ten temat. Jeżeli stan powietrza jest zły, lepiej pozostać w domu i nie wychodzić, jeżeli nie ma takiej potrzeby. Nie otwierajmy okien i nie wietrzmy mieszkań, zwłaszcza nocą, gdyż właśnie wtedy stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu jest największe. smogAby smog nam nie szkodził, warto zaopatrzyć się w maseczkę antysmogową. Dzięki niej nie będziemy wdychać niebezpiecznych substancji, będąc poza domem. Szukając odpowiedniej maseczki antysmogowej, wybierzmy taką z filtrem oczyszczającym wdychane przez nas powietrze.

Dodaj komentarz