Prawidłowe przechowywanie i schładzanie mleka ma duży wpływ na jego jakość. Nieodpowiednie magazynowanie oraz brak higieny mogą znacząco zmniejszać trwałość produktu i zwiększać ryzyko nieprzyjęcia go do skupu. Profesjonalne schładzalniki są wydajne, oszczędne, zautomatyzowane i proste w obsłudze. W jaki sposób działają regulatory do schładzalników mleka?
Schładzalniki do mleka — zasada działania
Zbiorniki służące do przechowywania mleka to niezwykle ważny element każdego gospodarstwa mlecznego. Wstępna obróbka mleka wymaga schłodzenia go do temperatury 6-8°C maksymalnie na dwie godziny od zakończenia udoju. Następnie konieczne staje się magazynowanie produktu aż do odbioru w temperaturze 4-6°C.
Profesjonalne schładzalniki składają się z:
- agregatu chłodniczego,
- mieszadeł,
- urządzeń sterowniczych.
Zbiorniki wyposażone są w podwójne ścianki, pomiędzy którymi przemieszcza się skroplony czynnik chłodzący. Silnik napędza mieszadło, które poprzez równomiernemu rozprowadzaniu cieczy, utrzymuje stałą temperaturę w całym pojemniku. Ustawienie docelowego poziomu chłodzenia jest możliwe dzięki zastosowaniu regulatorów do schładzalników ciepła. Częstotliwość obrotu zależy od ilości mleka znajdującej się w zbiorniku. Zbyt szybkie mieszanie zazwyczaj powoduje zmaślenie mleka, czyli oddzielenie masła od maślanki.
Podczas procesu chłodzenia mleka ma miejsce wymiana ciepła. Z każdego litra mleka, którego temperatura została obniżona, można uzyskać energię np. do ogrzewania wody.
Czym są regulatory do schładzalników mleka?
Regulatory do schładzalników mleka umożliwiają utrzymanie go w odpowiedniej temperaturze. Dzięki temu produkt długo zachowuje świeżość i składniki odżywcze. Urządzenia zostają umieszczone w hermetycznie zamykanej obudowie, co skutecznie chroni je przed wpływem wilgoci. Takie przystosowanie do warunków panujących w gospodarstwie znacząco wydłuża działanie sprzętu.
Producenci, np. firma Makot, oferują regulatory do schładzalników pozwalające na sterowanie mieszadłem bądź wentylatorem w trybie automatycznym lub ręcznym. Pierwszy sposób przewiduje skoordynowanie pracy z działaniem agregatu lub ustawienie stałych cykli włączania i wyłączania wentylatora. Druga opcja dopuszcza ustawienie funkcjonowania urządzenia przez określony czas lub w trybie ciągłym, aż do ręcznego wyłączenia. Regulatory wyposażone są również w odpowiednie zabezpieczenia w postaci wyłącznika krańcowego. Dzięki jego zastosowaniu w sytuacji otworzenia się klapy schładzalnika mleka, mieszadło zostaje wyłączone.