Jak oszczędzać energię w domu i pracy?

W naszych czasach większość urządzeń, z których korzystamy zasilana jest na prąd. Trzeba przyznać, że korzystanie z nich w sposób lekkomyślny bardzo podwyższa jego zużycie. Ma to wpływ nie tylko na wysokość naszych rachunków, ale na stan naszego środowiska. Może się wydawać, że pojedyncze osoby niewiele mogą zdziałać w kwestii jego ochrony, ale tak naprawdę gdyby każdy z nas wiedział, jak oszczędzać energię we własnym domu i skrupulatnie się do tego stosował, sytuacja szybko uległaby widocznej poprawie. Od czego więc zacząć, by żyć bardziej ekologicznie? Podpowiadamy kilka prostych pomysłów.

Jak oszczędzać energię w życiu codziennym?

Jak już wspomnieliśmy, urządzenia zasilane na prąd są nieodłącznym elementem naszej codzienności. Począwszy od czajnika elektrycznego, w którym gotujemy wodę na poranną kawę, po laptop, na którym sprawdzamy najświeższe e-maile czy pralkę, w której pierzemy odzież. Z tych oraz innych sprzętów możemy korzystać oszczędnie lub wręcz przeciwnie – decyzja należy do nas. Jak oszczędzać energię na co dzień? Przede wszystkim chodzi o świadome używanie wszystkich urządzeń elektrycznych w oszczędny sposób. Oto kilka przykładów:

Niektórzy mają zwyczaj zostawiania włączonego telewizora przez cały dzień. Nawet wychodząc z domu na dłuższy czas, wyłączają go tylko z pilota. Chociaż teoretycznie telewizor nie jest włączony, w praktyce został wprowadzony w stan czuwania i wciąż pobiera pewne ilości prądu. Są one niewielkie, ale w rocznym zestawieniu mogą znacznie wpłynąć na podwyższenie rachunków. I na stan naszego środowiska. Aby więc oszczędzać energię, warto pamiętać o tym, by zawsze wyłączać telewizor z zasilania, jeżeli nie zamierzamy z niego korzystać dłużej niż 15 minut. Ta sama zasada tyczy się komputerów i laptopów.

Zobacz poradnik: Klasy energetyczne sprzętów AGD
jak oszczędzać energię

Gotując wodę w czajniku, możemy mieć zwyczaj nalewania wody do pełna. Jeżeli jednak nie wykorzystamy jej za jednym razem, o wiele lepiej gotować tylko tyle wody, ile jest nam akurat potrzebne. Im więcej wody do zagotowania, tym więcej energii pobiera czajnik.

Lodówka to kolejny element wyposażenia mieszkania, który potrzebuje prądu. Co zrobić, by zmniejszyć zużycie energii? Przede wszystkim powinna stać z dala od źródeł ciepła, na przykład od kuchenki. jak oszczędzać energięPoza tym ustawmy odpowiednią temperaturę chłodzenia – za niska spowoduje, że lodówka będzie zużywała więcej energii, aby ją utrzymać. Optymalna temperatura to 4 – 7 stopni. Pamiętajmy też o tym, by nie wstawiać do lodówki ciepłych potraw.

Jak oszczędzać energię w pracy?

O tym, jak oszczędzać energię, warto też wiedzieć, gdy pracujemy w biurze. To miejsce, w którym generuje się spore zużycie prądu, a przy nieumiejętnym korzystaniu zużyje się go znacznie więcej niż potrzeba. Na przykład korzystając z drukarki biurowej, ustalmy, które dokumenty są niezbędne w formie drukowanej, a które możemy przesłać czy przechowywać w formie elektronicznej. Po skorzystaniu ze sprzętu nie zostawiajmy go na czuwaniu, zwłaszcza po skończonym dniu pracy, gdy mamy pewność, że już nikt w tym dniu nie będzie z niego korzystać. Podobnie sprawa wygląda z komputerami.jak oszczędzać energię

Latem często w biurach korzysta się z klimatyzacji. Aby oszczędzać energię, nie ustawiajmy jej na zbyt niską temperaturę i wyłączajmy, gdy nie jest niezbędna. Jej ciągła praca, niezależnie od potrzeb, bardzo zużywa prąd.

Takie proste, nieskomplikowane zmiany w domu czy biurze pomogą nam oszczędzać energię elektryczną i w ten sposób dbać o środowisko.

Dodaj komentarz