Jak przestać stresować się przy kasie? 

sklep

Dla części osób zakupy wiążą się z nieprzyjemnymi emocjami. Nieumiejętność panowania nad wydatkami i ograniczony budżet sprawiają, że podczas zakupów odczuwany silny stres. Warto zdawać sobie sprawę, że mamy duży wpływ na to ile wydajemy. Możemy przejąć kontrolę nad swoimi wydatkami, a jednocześnie nie odmawiać sobie niczego.

Planowanie kluczem do niższych wydatków

Zazwyczaj nie musimy rezygnować z produktów pierwszej potrzeby, żeby zacząć oszczędzać. Gdybyśmy kupowali tylko produkty, które są nam naprawdę potrzebne, prawdopodobnie wydawalibyśmy znacznie mniej. Podczas zakupów jesteśmy poddawani licznym pokusom, dlatego często kupujemy rzeczy, które są nam zbędne. Dzięki zaplanowaniu posiłków na cały tydzień i stworzeniu listy niezbędnych zakupów mamy szansę na duże oszczędności.

Uważajmy na promocje

Jeżeli chcemy nauczyć się oszczędzać, powinniśmy uważać na promocje. Oczywiście są one korzystne, ale ale tylko pod warunkiem, że korzystamy z nich świadomie. Przy planowaniu listy zakupów możemy wykorzystać najnowsze gazetki promocyjne Netto. W przypadku, gdy produkty, z których korzystamy na co dzień są dostępne w niższych cenach – jak najbardziej powinniśmy je kupić. Dzięki gazetkom promocyjnym możemy zrobić zakupy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent taniej.

Problem zaczyna się w momencie, gdy decydujemy się na zakup konkretnego produktu tylko dlatego, że jest on dostępny w promocji. Jest to duży błąd, który skutecznie uniemożliwi nam oszczędzanie.

To samo dotyczy programów lojalnościowych. Jeżeli otrzymujemy punkty za produkty, które znalazły się na naszej liście zakupów, wówczas oszczędzany. Jednak w sytuacji, gdy kupujemy dany produkt tylko dlatego, że pozwoli nam to uzyskać dodatkowe punkty – nie mamy szansy na oszczędzanie.

Czas jest naszym największym kapitałem

Osoby, które chcą nauczyć się oszczędzać powinny pamiętać, że czas jest dla nas najważniejszy. Z tego względu nie należy jechać na zakupy na drugi koniec miasta tylko dlatego, że dany sklep ma nieco niższe ceny. Do ostatecznych kosztów należy doliczyć ceny benzyny i czas, który poświęcamy na zakupy.

Jeżeli w naszym mieście jest to możliwe – warto rozważyć robienie zakupów przez internet. Nawet jeśli zapłacimy za nie nieco więcej – oszczędzamy dużo czasu, a dodatkowo unikamy wielu pokus, którym być może nie bylibyśmy w stanie oprzeć się w sklepie.

Zastanówmy się zanim skorzystamy z promocji

Często zdarza się, że podczas zakupów mamy ochotę na kupno produktu w atrakcyjnej promocji. Problem w tym, że nie uwzględniliśmy go na naszej liście. W takiej sytuacji nie należy decydować się na zakup natychmiast. Promocje trwają zazwyczaj dłużej niż jeden dzień, dlatego możemy dać sobie 24 godziny na zastanowienie się, czy dana rzecz jest nam naprawdę potrzebna. Jeśli tak – wrócimy po nią następnego dnia. Zazwyczaj jednak okazuje się, że produkt ten nie jest dla nas tak atrakcyjny jak wydawało się w pierwszej chwili. Być może jest on dostępny w bardzo przystępnej cenie, jednak my zwyczajnie go nie potrzebujemy.

Dodaj komentarz