Depresja jest poważną dolegliwością i nie powinniśmy lekceważyć jej symptomów. W jaki sposób można ją rozpoznać? Jak odbywa się leczenie depresji? Sprawdź najważniejsze informacje!
Co to jest depresja?
Dolegliwość ta często bywa nieprawidłowo rozumiana i w związku z tym także może nie być traktowana poważnie. Jednak warto pamiętać o tym, że depresja jest chorobą potencjalnie śmiertelną, gdy nie będzie ona leczona.
W depresji dochodzi do pogorszonego samopoczucia, któremu mogą towarzyszyć także inne dolegliwości, między innymi bóle głowy, pleców, brzucha.
Do powstawania tej dolegliwości dochodzi na różne sposoby, a badacze nie są w pełni zgodni co do tego, co warunkuje depresję. Wobec tego wyróżnia się różne rodzaje depresji pod kątem jej przyczyn:
-
depresję warunkowaną czynnikami biologicznymi, na przykład związaną z zaburzeniami procesów mózgowych, niedoborami, innymi schorzeniami
-
depresję warunkowaną czynnikami psychologicznymi, które oddziałują na osobę chorą, na przykład stresem, sytuacją życiową
Objawy depresji
Depresja może być często bardzo trudna w rozpoznaniu, zwłaszcza u osób bliskich, które mogą kamuflować jej objawy.
Najczęściej występującymi objawami depresji są:
-
gorszy nastrój
-
brak radości
-
poczucie winy
-
pogorszona samoocena
-
brak energii
-
myśli i zachowania samobójcze
-
zaburzenia snu
-
zmiana masy ciała
-
powolność
-
uboga mimika twarzy
-
monotonny głos
-
brak aktywności
-
bóle brzucha, pleców, głowy
Objawy mogą być zatem zróżnicowane, co powoduje, że depresja bywa choroba trudną w diagnozowaniu. Przykładowo u niektórych osób mogą dominować objawy somatyczne, na przykład bóle, natomiast u innych pojawiają się głównie uczucie zmęczenia, powolności.
Jak leczy się depresję?
Leczenie depresji będzie wymagało wizyty u specjalisty jak psychiatra lub psycholog. Dzięki ich wsparciu można poprawić swoje samopoczucie.
Gdy konieczne jest leczenie depresji Poznań daje dostęp do sprawdzonych gabinetów psychologicznych i psychiatrycznych, gdzie można otrzymać kompleksową pomoc specjalistów.
Nasilone objawy będą wymagały wizyty u psychiatry, który może wypisać leki antydepresyjne, dzięki którym pacjent może poprawić swoje samopoczucie. W razie konieczności lekarz może też skierować swojego pacjenta na leczenie szpitalne.
W leczeniu depresji duże znaczenie ma również odpowiednia psychoterapia, dlatego jest ona bardzo często rekomendowana jako element terapii.
Gdy zatem pojawiają się objawy wskazujące na depresję, warto pomyśleć o jak najszybszej wizycie u specjalisty, który będzie mógł doradzić i rozpocząć leczenie, by poprawić komfort życia swojego pacjenta.