Jak wybrać odpowiedni kociołek żeliwny na rodzinne spotkania?

Jak wybrać odpowiedni kociołek żeliwny na rodzinne spotkania?

Za pomocą kociołka żeliwnego można przygotować wiele wyśmienitych potraw dla całej rodziny. Jak wybrać najlepszy kociołek, który idealnie nada się na dania z kapustą, mięsem i innymi smakowitymi daniami?

Kociołek na nóżkach czy wiszący?

Najczęściej kupowany jest kociołek żeliwny – https://keffner.pl/pl/c/Kociolki-i-garnki-zeliwne/12 na nóżkach, który ustawiany jest w ognisku. Można jednak zdecydować się też na model wiszący.

Stojące kociołki są bardziej wszechstronne, ponieważ do ich zastosowania konieczne jest jedynie rozpalenie ogniska. Z kolei kociołek wiszący musi być podwieszony, na przykład na stabilnym trójnogu.

Jaka pojemność kociołka żeliwnego jest najlepsza?

Przy zakupie kociołka w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, jaką ma on pojemność. W sprzedaży można znaleźć kociołki o różnych wielkościach – od 4 litrów do nawet 10 litrów.

Gdy poszukiwany jest kociołek żeliwny na spotkania rodzinne, warto skoncentrować się na większych modelach, na przykład tych 8-litrowych, które również kupowane są najczęściej. Wtedy można bez problemu przyrządzić w nich dużo pysznych produktów.

Kociołek żeliwny – z emalią czy bez?

W sprzedaży można znaleźć obecnie kociołki w dwóch wariantach – emaliowane oraz bez emalii. Na jaki model warto się zdecydować?

Emaliowany kociołek żeliwny jest łatwiejszy w użytkowaniu, ponieważ znajdująca się w nim wewnętrzna emalia powoduje, że można go łatwo myć. Z drugiej strony taki kociołek narażony jest w wyższym stopniu na uszkodzenia, ponieważ emalia może popękać i odpaść. Warto więc zdecydować się na kociołek wyższej jakości, od znanego i polecanego producenta.

Z kolei zwykły kociołek żeliwny bez warstwy emalii wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy wcześniej nasmarować go olejem, a także unikać jego mycia za pomocą wody i detergentu, ponieważ może to powodować jego korodowanie.

Gdzie można kupić kociołek żeliwny?

Obecnie kociołek żeliwny można kupić w wielu sklepach. Takie wyroby można znaleźć między innymi na sprzedaż w popularnych sklepach z wyposażeniem kuchennym, ale również w sklepach oferujących grille.

To właśnie w sklepach z produktami jak grille można znaleźć wysokiej jakości kociołki od uznanych producentów, które będą mogły posłużyć na wiele lat. Warto więc poszukać odpowiednich modeli właśnie tam.

Kociołek można też wygodnie zamówić w sklepie działającym online. Wtedy bezpiecznie zapakowana paczka będzie doręczona pod wskazany adres.

Ceny kociołków z żeliwa

Ceny produktów jak kociołek żeliwny są uzależnione głównie od ich wielkości, jakości, a także od dodatkowego wyposażenia w zestawie, na przykład przykrywka, wyjmowany grill.

Zwykle ceny rozpoczynają się od około 200-250 złotych, natomiast kociołki wyższej klasy producentów można zamówić w cenach około 400-500 złotych.

Dodaj komentarz