Montaż kominka jest dziś standardem w przypadku większości nowo budowanych domów jednorodzinnych. Zainstalowanie wkładu kominkowego pozwala na tworzenie przyjaznej atmosfery oraz ułatwia relaks i daje możliwość przyjemnego spędzania czasu. Zabudowa kominkowa otaczająca wkład jest ważnym elementem wystroju wnętrza, a jej wygląd pełni też funkcję dekoracyjną. Trzeba więc pamiętać o tym, by zawczasu zapobiec jej uszkodzeniom.
Dlaczego obudowa kominka może pękać?
Zabudowa kominkowa otacza wkład i nadaje pomieszczeniu stylowy wygląd, stając się ważnym elementem dekoracyjnym. W zależności od upodobań i budżetu można zastosować różne rozwiązania dopasowane do konkretnej aranżacji. Popularnością cieszą się zarówno tradycyjne tynki, jak i płyty z kamienia naturalnego, tafle lakierowanego szkła, kafle ceramiczne, płytki klinkierowe, a nawet obudowy zrobione z luster. Trzeba jednak pamiętać, że kominek to urządzenie grzewcze, wszystkie wykończenia muszą więc być odpowiednio dobrane. Wkład kominkowy rozgrzewa się bowiem do wysokiej temperatury, co naraża materiały mające z nim kontakt na zmianę swoich rozmiarów wskutek zjawiska rozszerzalności cieplnej, czego efektem może być pojawianie się pęknięć. Podobne rezultaty mogą wystąpić w wyniku przesuszania się niektórych materiałów.
W jaki sposób można przeciwdziałać pęknięciom zabudowy kominkowej?
Zabezpieczeniem przed problemami związanymi z wysoką temperaturą będzie właściwe wykonanie obudowy. Kluczowe znaczenie ma tu zachowanie odpowiedniego odstępu między wkładem a ściankami zabudowy, co pozwoli na swobodny przepływ powietrza napływającego otworem wykonanym w dolnej części i wyprowadzanego drugim, ulokowanym w górze całej konstrukcji. Istotna będzie również prawidłowa izolacja termiczna robiona zwykle z wykorzystaniem tolerującej wysokie temperatury wełny mineralnej oraz folii aluminiowej. W wielu przypadkach znaczenie będzie też miało zastosowanie dylatacji.
Szeroki wybór wkładów kominkowych o różnej charakterystyce można znaleźć w ofercie firmy WkładyKominowe.pl. Sprzedaje ona ponadto wkłady kominowe ceramiczne i stalowe, w tym też przeznaczone do kotłów centralnego ogrzewania na paliwa stałe oraz gaz, jak również do pieców wolnostojących oraz kominków. Dostępne są też przedłużenia kominowe i nasady.