Czym są laboratoria przyszłości dla szkół?

Czym są laboratoria przyszłości dla szkół?

W szkołach coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne metody nauczania. Wśród nich znajdują się również laboratoria przyszłości. Co warto o nich wiedzieć? Zobacz dokładne informacje na ich temat!

Laboratorium przyszłości – co to za program?

Termin jak laboratoria przyszłości odnosi się do rodzaju programu przeznaczonego dla szkół, którego celem jest wspieranie nauki u uczniów z zastosowaniem nowoczesnych metod.

Organizacją programu zajmuje się Ministerstwo Edukacji i Nauki, które współpracuje w tym celu z Centrum GovTech działającym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Za pomocą laboratoriów przyszłości uczniowie mogą zdobywać nowe kompetencje, które nazywane są również kompetencjami przyszłości. Zaliczane są do nich kompetencje z dziedzin jak:

  • technologie

  • inżynieria

  • nauka

  • matematyka

  • sztuka

Ministerstwo przeznaczyło na laboratoria przyszłości w polskich szkołach ponad miliard złotych, w ramach których można wyposażyć sale lekcyjne w nowoczesne zaplecze.

Co mogą obejmować laboratoria przyszłości?

Szkoły przystępujące do programu jak laboratoria przyszłości mogą otrzymać środki finansowane na zakupienie różnego rodzaju wyposażenia wspierającego naukę.

Katalog wyposażenia jest bardzo szeroki, dlatego też obejmuje on różne typy wyposażenia, które pomagają uczniom i nauczycielom. Zaliczane ą do nich między innymi:

  • drukarki 3D – drukarki pozwalające na przygotowywanie trójwymiarowych wydruków różnego rodzaju przedmiotów

  • mikrokontrolery – pozwalają one na prowadzenie sterowania, tworzenie robotów

  • stacje lutownicze – przeznaczone są do przygotowywania mikrokontrolerów

  • sprzęt multimedialny – kamery, oświetlenie, mikrofony, za pomocą których można nagrywać i prezentować osiągnięcia

Poza powyższym sprzętem można również sfinansować zakup materiałów przeznaczonych dla nauczycieli, planszy dydaktycznych, aplikacji, które pomocne są podczas prowadzenia lekcji oraz nauki.

Aktualnie w sprzedaży dostępne są różne zestawy pozwalające na stworzenie w szkole laboratorium przyszłości. Zawierają one wtedy wszystkie niezbędne elementy, które potrzebne są do prowadzenia lekcji.

Jak przystąpić do programu laboratoria przyszłości?

Szkoły, które chciałyby skorzystać z programu edukacyjnego jak laboratoria przyszłości, mogą do niego przystąpić i otrzymać finansowanie na zakup wyposażenia, gdy spełnią wymogi wskazane w przepisach.

Dokładne informacje związane z programem laboratoria przyszłości można znaleźć obecnie na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/laboratoria.

Zakup potrzebnego wyposażenia do stworzenia laboratorium możliwy jest dzisiaj w wielu sklepach zajmujących się sprzedażą wyposażenia dla szkół.

Dodaj komentarz