Jakie węże najlepiej nadają się do gaszenia pożarów lasów?

gaszenie pozarow w lesie

Opanowanie rozprzestrzeniania się ognia wymaga nie tylko poświęcenia ze strony strażaków oraz właściwego zaplanowania i przeprowadzenia akcji gaśniczej, ale również wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Będzie to szczególnie ważne, gdy walka z żywiołem odbywa się w niesprzyjających warunkach, zarówno jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, jak i możliwości przenoszenia się płomieni. Jednym z największych wyzwań będzie gaszenie pożaru lasu.

Na czym polega specyfika gaszenia pożarów lasów?

Pożary lasów pojawiają się zarówno w wyniku podpaleń, jak i przypadkowego zaprószenia ognia. Ich specyfika wiąże się z faktem, że przy niskim poziomie wilgotności oraz przewadze drzew iglastych ogień może rozchodzić się bardzo szybko i obejmować znaczne połacie drzewostanu. Charakterystyczne będzie także to, że prowadzone działania gaśnicze odbywają się z reguły w niesprzyjających warunkach terenowych, co w dużym stopniu ogranicza paletę dostępnych możliwości. W grę wchodzi też wysoka temperatura, która stawia duże wymagania przed używanym sprzętem. W akcjach gaśniczych prowadzonych na terenach leśnych najważniejszą taktyką jest zapobieganie przedostawaniu się ognia na korony drzew. W tym celu stosuje się różne metody od korzystania z tłumic i łopat po wykonywanie zapór przed czołem pożaru z użyciem ziemi i piasku, a także wykorzystaniem dostępnych środków gaśniczych i polewaniem pobliskiej roślinności. Rozwinięcie linii gaśniczych wymaga jednak w takich sytuacjach korzystania z węży, które poradzą sobie z występującymi obciążeniami termicznymi. Dobrym przykładem sprzętu sprawdzającego się w takich zastosowaniach są specjalne węże do gaszenia pożarów lasów wykonane tak, by minimalizować ryzyko uszkodzeń, a jednocześnie sprawnie podawać środek gaśniczy.

Węże do gaszenia pożarów lasów i traw

Węże do gaszenia pożarów lasów i traw są produkowane przez firmę Bogdan Gil w serii Forest. Charakteryzują się posiadaniem zewnętrznej powłoki ochronnej, która jest wykonana z jedwabiu poliestrowego. Jego specjalną właściwością jest, że poszczególne włókna łatwo nasiąkają wodą, co sprawia, że wąż może bardzo wydajnie oddawać nadmiar ciepła w wyniku procesu parowania. Kontakt z silnie rozgrzanym podłożem, jakim będzie dogaszana ściółka, nie spowoduje więc jego zbyt mocnego rozgrzania i naruszenia całej struktury. Ze względu na zalegające fragmenty drewna równie istotna okaże się wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Węże z serii Forest są wytrzymałe na pojawianie się korozji biologicznej oraz butwienie i gnicie, co ogranicza kłopoty związane z ich przechowywaniem. Dobre parametry użytkowe węży wynikają także z zastosowania wkładki z wytrzymałego i elastycznego termoplastycznego poliuretanu (TPU). Są one również wytwarzane w poprawiającej widzialność wersji fluorescencyjnej.

Dodaj komentarz