Jesienne prace ogrodnicze – o czym nie można zapomnieć?

Ogród to miejsce, w którym zawsze jest coś do zrobienia, ale jesień to czas, gdy prace ogrodnicze nabierają wyjątkowego tempa. To właśnie wtedy przychodzi moment na generalne porządki, a także przygotowanie roślin na przetrwanie zimy. O czym należy więc pamiętać, przygotowując się do jesiennych porządków w swoim ogrodzie?

Prace ogrodnicze jesienią – od czego zacząć?

Większość jesiennych porządków w ogrodzie zaczyna się oczywiście od grabienia liści, ale jest to proces, który do nadejścia zimy trzeba właściwie regularnie powtarzać. Skupmy się więc, jakie prace ogrodnicze warto zaplanować właśnie na jesień. Okazuje się, że to najlepszy czas na aranżację ogrodu i wprowadzenie ewentualnych zmian w jego wyglądzie. Posadzone w tym czasie drzewka i krzewy zdążą osadzić się w glebie i przetrwać zimę, by wiosną od razu zakwitnąć. Brak upałów i mrozów sprawia, że świeżo zasadzonym drzewkom dużo łatwiej jest się zaaklimatyzować. Jesień to też dobry czas, by przesadzić iglaki lub podzielić mocno rozrośnięte byliny.

prace ogrodnicze Możemy też rozpocząć zakładanie ogrodu kwiatowego. Przydadzą nam się cebulki tulipanów, narcyzów, lilii, hiacyntów czy krokusów. Musimy przygotować podłoże pod sadzonki, które powinno być dobrze spulchnione, nasłonecznione i lekkie. Po pierwszych przymrozkach warto podsypać korą miejsce sadzenia, by nasze kwiaty nie zmarzły. Dzięki temu już wczesną wiosną nasze kwiaty i drzewa będą pięknie i kolorowo kwitnąć.

Jak zadbać o trawnik jesienią?

Nawet jeśli w swoim ogrodzie nie planujemy sadzenia nowych roślin i drzew, prace ogrodnicze nas nie ominą, zadbać bowiem trzeba o trawnik. Oprócz wspomnianego na wstępie grabienia liści, należy nawozić go specjalnym jesiennym nawozem, co robimy ostatni raz w wrześniu.prace ogrodnicze Podlewamy oraz kosimy trawnik, tak długo, jak rośnie. Dzięki temu trawnik będzie zielony i bujny już na początku wiosny.

Dodaj komentarz