Fotografowanie wnętrz – co warto wiedzieć?

Fotografowanie wnętrz to coś, co interesuje wiele osób – zarówno początkujących, jak i profesjonalnych fotografów. Nie da się ukryć, że ta dziedzina fotografii wymaga posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy oraz doświadczenia. Istotny jest też dobry sprzęt fotograficzny. Omówmy więc pokrótce te czynniki.

Fotografowanie wnętrz – po pierwsze, sprzęt

W zasadzie prawie każdym aparatem fotograficznym można wykonać zdjęcia wnętrz. Jeśli jednak mamy jakieś konkretne oczekiwania, może się okazać, że najprostszy aparat okaże się niewystarczający. Na przykład: jeśli zależy nam na ujęciu całego pomieszczenia na jednej fotografii, czyli tak zwanego zdjęcia przestrzennego, musimy posiadać szerokokątny obiektyw. Na samym początku, gdy brak nam jeszcze doświadczenia i zamierzamy robić zdjęcia w celach prywatnych, ewentualnie dla znajomych, wystarczy nam prosty model aparatu. Wskazane parametry to na przykład ogniskowa minimum 20mm, możliwość wpięcia obiektywu do aparatu, a także zmiany podstawowych ustawień, takich jak balans bieli, ISO czy migawka. Przyda się także statyw i poziomica oraz oprogramowanie do obróbki plików RAW.fotografowanie Taki sprzęt sprawdzi się przy fotografowaniu zdjęć wystawionych do wynajęcia czy na sprzedaż. Z czasem, gdy umiejętności fotografowania wnętrz będą na wyższym poziomie i opanujemy wszystkie funkcje aparatu, będziemy mogli wymienić go na lepszy sprzęt. Dlaczego akurat wtedy? Bo doskonale będziemy wiedzieć, czego nam brakuje w posiadanym modelu.

A co z umiejętnościami?

Fotografowanie wnętrz ma związek także z umiejętnościami doświadczeniem, gdyż nie jest to łatwe zadanie. Robienie zdjęć w zamkniętych pomieszczeniach może nastręczać pewnych trudności. Na przykład bardzo ważne dla jakości zdjęcia w pomieszczeniu jest światło.fotografowanie Zwykle przez okna do mieszkania wpada światło słoneczne. Gdy jest za jasne, może nam skutecznie popsuć zdjęcie. Dlatego biorąc się za fotografowanie wnętrz, postarajmy się znaleźć dobrego nauczyciela, który krok po kroku pokaże nam tajniki tej dziedziny.

Dodaj komentarz