Karmnik dla ptaków w Twoim ogrodzie

Każdy, kto posiada ogród wie, że ptaki skutecznie chronią rośliny przed szkodnikami. By pomóc tym latającym dobroczyńcom przetrwać zimę, warto swoją przydomową oazę wzbogacić o karmnik dla ptaków. Niewielka konstrukcja zapewni im bezpieczeństwo, schronienie i pożywienie, a przyzwyczajone do naszego podwórka ptaki powrócą latem. Jakie cechy powinien posiadać domek lęgowy lub karmnik dla ptaków? Gdzie można go kupić?

Karmnik dla ptaków – jak powinien być zbudowany?

Karmnik dla ptaków może być zbudowany z różnych materiałów, a wybrane tworzywo ma kluczowe znaczenie dla trwałości jego konstrukcji. Jeśli szukamy karmnika dla ptaków w zimie, musimy pamiętać, że śnieg, mróz czy silny wiatr mogłyby szybko uszkodzić domek dla naszych pierzastych gości. Karmniki wykonane z metalu są bardzo trwałe, dzięki czemu swobodnie posłużą przez kilka sezonów. W taki karmnik można na przykład wetknąć gałązkę, na której ptaki będą mogły usiąść i znaleźć ochronę przed padającym śniegiem czy silnym wiatrem. Znajdą tu też pożywienie, o które o wiele trudniej w sezonie zimowym na wolnej przestrzeni.

karmnik dla ptaków

karmnik dla ptaków

Istnieją też karmniki całoroczne, które zimą służą do dokarmiania ptaszków, natomiast latem mogą służyć za poidełko. Można je na stałe przymocować na ścianie, dzięki czemu odpoczywające tam ptaki będą chronione przed polującymi na nie kotami. Bogato zdobiony karmnik dla ptaków i poidełko w jednym może też stanowić piękną ozdobę ogrodu.

karmnik dla ptaków

Coraz popularniejsze są też karmniki wykonane z grubego, trwałego szkła. Można je przymocować do szyby na specjalnych przyssawkach lub ustawić na wysokiej nóżce. Najpopularniejszym modelem wciąż jest jednak drewniany karmnik dla ptaków – to ten klasyczny mały, uroczy domek z niewielkim otworem z przodu. Takie domki mają zamocowane po bokach specjalnie przygotowane poprzeczki do zawieszenia słoniny. Są też na tyle duże, że spokojnie mogą w nich przezimować całe ptasie rodzinki.

Gdzie kupić karmnik dla ptaków?

Jeżeli mamy ku temu zdolności i materiały, możemy samodzielnie zbudować karmnik dla ptaków. To świetna rozrywka szczególnie dla dzieci. Jeżeli jednak nie mamy czasu i możliwości by wykonać go ręcznie, możemy za niewielkie pieniądze kupić karmnik w którymś z marketów budowlanych.

karmnik dla ptaków

Ciekawą ofertę w tym zakresie ma sklep Jula – możesz zapoznać się z nią TUTAJ.

Dodaj komentarz