Odkurzacz na wodę – wady i zalety

Odkurzacz to jedno z podstawowych urządzeń domowych wykorzystywanych do sprzątania, zwłaszcza tam, gdzie są obecne dywany oraz wykładziny dywanowe. Przy okazji wymiany zużytego sprzętu możemy zastanawiać się, czy nie warto zainwestować w popularny dziś odkurzacz na wodę, czyli z filtrem wodnym. Czym się wyróżnia od tradycyjnego odkurzacza? Jakie ma zalety i wady?

Odkurzacz na wodę – jak działa?

Odkurzacz na wodę to rodzaj odkurzacza bezworkowego. Zasada jego działania jest bardzo prosta – zebrany podczas odkurzania brud i kurz trafia do pojemnika z wodą, której zadaniem jest oddzielić powietrze od zanieczyszczeń. Odkurzacz z dodatkowym filtrem wodnym działa jeszcze precyzyjniej i zbierze wszelkie zanieczyszczenia, z którym nie poradzi sobie sama woda w zbiorniku.

odkurzacz na wodę

Odkurzacz na wodę sprawdzi się nie tylko do odkurzania dywanów i wykładzin dywanowych, ale też obić mebli i podłóg gładkich. Dla kogo ten model odkurzacza będzie dobrym wyborem?

Zalety odkurzacza na wodę

Odkurzacz na wodę to sprzęt polecany alergikom uczulonym na kurz i roztocza. Korzystania z odkurzacza z filtrem wodnym eliminuje ryzyko wzbijania się drobinek brudu i kurzu do powietrza, którym oddychamy. Poza tym zbiornik z wodą działa w pewnym sensie jak nawilżacz powietrza, więc nie tylko go nie zanieczyszcza, ale nawet poprawia jego jakość.

odkurzacz na wodę

Zaletą odkurzaczy wodnych jest także ich rozpiętość cenowa. Oczywiście istnieją modele kosztujące kilka tysięcy złotych, na ogół jednak jest to sprzęt profesjonalny, z wieloma dodatkowymi funkcjami, z którego korzystają firmy sprzątające. Natomiast najprostsze modele przydatne w domowych warunkach kosztują już jakieś 300 złotych, a modele ze średniej półki 500-600 złotych.

Wady odkurzacza na wodę

Odkurzacze na wodę mają także pewne wady. Jedną z nich jest konieczność czyszczenia sprzętu po każdym użyciu, co bywa uciążliwe. Jeżeli nie zrobimy tego od razu, kurz i brud osiądzie w zbiorniku i będzie o wiele trudniejszy do usunięcia, dlatego nie warto tego zostawiać na następny dzień czy do kolejnego użycia odkurzacza. Inną wadą może być waga odkurzacza, który z napełnionym zbiornikiem może ważyć nawet jakieś 10 kilogramów.

odkurzacz na wodę

Jeżeli ma z niego korzystać starsza osoba, odkurzacz może być dla niej za ciężki. W tej sytuacji warto wybrać model z dużymi kółkami, które umożliwia proste przemieszczanie się z odkurzaczem bez potrzeby podnoszenia go.

Dodaj komentarz