Naprawiamy niedziałający kierunkowskaz

Kierunkowskaz to nieduży, ale bardzo ważny element samochodu. Jego działanie ma duże znaczenie na drodze i wpływa na bezpieczeństwo jazdy naszej oraz innych uczestników ruchu drogowego. Gdy nie działa, może być nawet powodem otrzymania mandatu. Jak więc samodzielnie naprawić niedziałający kierunkowskaz?

Niedziałający kierunkowskaz – ustal, w czym tkwi problem

Aby móc naprawić zepsuty kierunkowskaz, najpierw musimy ustalić, co jest tego przyczyną. W pierwszej kolejności sprawdźmy żarówkę. Najczęściej jej spalenie powoduje, że kierunkowskaz przestaje działać. Wymieniając żarówkę, róbmy to delikatnie, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia zaczep zaślepek, co sprawi, że naprawa będzie bardziej skomplikowana i o wiele droższa. Niektórzy producenci samochodów skonstruowali go w ten sposób, że aby wymienić żarówkę w przednim kierunkowskazie, trzeba też wyjąć akumulator lub obudowę filtra powietrza. Jeśli nie czujemy się na siłach zrobić to samodzielnie, lepiej nie ryzykować i poprosić o pomoc kogoś bardziej obeznanego z tematem.

kierunkowskaz
Wymiana żarówki.

W przypadku kierunkowskazów bocznych wymiana żarówki będzie niemożliwa, gdyż jest to element nieotwieralny. Trzeba po prostu wymienić go w całości na nowy. Wymieniając żarówkę, zwróćmy jeszcze uwagę, czy jest ona zgodna z zaleceniami producenta. Wspomniana zgodność jest niezbędna, by żarówka działała poprawnie.

Gdy problem jest poważniejszy

Jeżeli okaże się, że kierunkowskaz nie działa mimo, iż żarówka jest sprawna, najprawdopodobniej doszło do przepalenia bezpiecznika odpowiedzialnego za jego działanie. Możemy to sprawdzić, uruchamiając światła awaryjne. Jeżeli nie będą reagować, mamy pewność, że problem tkwi w uszkodzonym bezpieczniku.

kierunkowskaz
Wymiana bezpieczników.

W większości samochodów bezpieczniki znajdują się pod kolumną kierownicy w okolicach nóg. Na zaślepce zakrywającej bezpieczniki znajdziemy rozpiskę, z której dowiemy się, który odpowiada za pracę kierunkowskazów. To ułatwi nam wymianę spalonego bezpiecznika na nowy. Pamiętajmy, by miał on taką samą wartość.

A jeśli nie żarówka i nie bezpiecznik?

Jeżeli pomimo wymiany bezpiecznika nasz kierunkowskaz nadal nie działa, istnieje jeszcze jedna możliwa przyczyna: przepalenie styków znajdujących się tuż przy żarówce i przenoszących prąd. Styki te są bardzo cieniutkie, dlatego ich uszkodzenia są dość częste. Po zlokalizowaniu miejsca przerwania możemy samodzielnie je naprawić, na przykład za pomocą lutownicy. Po dokonaniu naprawy zaizolujmy to miejsce, by sytuacja znów się nie powtórzyła.kierunkowskaz

Nigdy nie lekceważmy problemu niedziałającego kierunkowskazu, gdyż ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.

Dodaj komentarz