Klimatyzacja w samochodzie latem – jak z niej korzystać?

Zalet klimatyzacji samochodowej chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. W upalne dni pozwala ona na komfortową jazdę pomimo wysokiej temperatury panującej na zewnątrz. Niemniej klimatyzacja w samochodzie niesie za sobą też pewne zagrożenia, zwłaszcza gdy korzysta się z niej niewłaściwie. Jak więc używać klimatyzacji, aby w środku lata nie nabawić się przeziębienia lub czegoś poważniejszego?

Klimatyzacja w samochodzie, a upalne dni

Klimatyzacja w samochodzie oczywiście najbardziej przydaje się, gdy żar leje się z nieba. Wyjeżdżając własnym samochodem na wakacje czy w inną daleką podróż, cenimy sobie możliwość włączenia nawiewu i ustawienia dowolnej temperatury we wnętrzu pojazdu. Dzięki temu, mimo że na zewnątrz panują bardzo wysokie temperatury, my możemy cieszyć się komfortową jazdą.

klimatyzacja samochodowa
Jadąc w daleką trasę, klimatyzacja bardzo poprawia komfort jazdy, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury.
klimatyzacja samochodowa
Nieprawidłowe korzystanie z klimatyzacji samochodowej w upalne dni jest częstym powodem przeziębień.

Niestety, na krótszych trasach korzystanie z klimatyzacji bywa zgubne. Wynika to z faktu zbyt szybkiej zmiany otoczenia, a co za tym idzie, zmiany temperatury powietrza, co może źle wpływać na nasz układ odpornościowy. W efekcie latem sporo osób poruszających się samochodem zaczyna chorować na przeziębienie, stany zapalne gardła i uszu, a nawet anginę. Jak temu zapobiec?

Korzystaj rozsądnie z klimatyzacji

Podstawową kwestią jest ustawienie odpowiedniej temperatury w naszej samochodowej klimatyzacji. Różnica między tą w samochodzie, a tą panującą na zewnątrz nie powinna być zbyt duża, chociaż oczywiście ta zasada nie ma zastosowania w przypadku temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura na klimatyzacji powinna więc wynosić między 19, a 22 stopniami Celsjusza.

klimatyzacja samochodowa
Temperatura klimatyzacji w samochodzie powinna oscylować między, 19, a 22 stopniami Celsjusza.
klimatyzacja samochodowa
Nawiewy lepiej ustawić na nogi i szyby niż na twarz, szyję i uszy.

Druga sprawa to sposób schładzania samochodu. Powinniśmy robić to stopniowo. Niedopuszczalne, a nawet niezgodne z prawem jest zostawienie uruchomionego samochodu z włączoną klimatyzacją na kilka minut. To najlepsza droga do mandatu, ale i przeziębienia, jeśli z upału wsiądziemy do wychłodzonego samochodu. Najlepiej najpierw włączyć klimatyzację i otworzyć okna, by wyrównać temperaturę i jednocześnie stopniowo ją zniżać. Gdy poczujemy już chłodne powietrze, wtedy zamknijmy wszystkie okna.

klimatyzacja samochodowa
Prawidłowe korzystanie z klimatyzacji sprawi, że uprzyjemni nam ona niejedną podróż.

Podobnie, gdy zbliżamy się do końca podróży, lepiej wcześniej wyłączyć klimatyzację lub trochę obniżyć jej działanie, by nie wychodzić z wychłodzonego auta na upał – efekt byłby bardzo podobny do opisanego wcześniej. Warto także pamiętać, by nie ustawiać nawiewów bezpośrednio na głowę, szyję czy uszy, gdyż to najszybsza droga do nabawienia się stanów zapalnych.

Dodaj komentarz