Klimatyzatory typu split – jakie mają zalety?

Chociaż żyjemy w umiarkowanym klimacie, lato i wysokie temperatury potrafią nam dać się we znaki. W małych mieszkaniach w bloku jest to szczególnie dotkliwie odczuwalne. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup klimatyzatora, którym latem mogą chłodzić mieszkanie, a zimą je dogrzewać. Najpopularniejsze są klimatyzatory typu split. Co warto o nich wiedzieć?

Klimatyzatory typu split – budowa

Klimatyzatory typu split składają się z dwóch części, z czego jedna montowana jest wewnątrz pomieszczenia, a druga na zewnątrz budynku. Na zewnątrz trafia część większa i głośniejsza, dzięki czemu klimatyzator nie zabiera w domu zbyt dużo miejsca i nie pracuje za głośno. Jednostka zewnętrzna to agregat sprężarkowo-skraplający. klimatyzatory typu splitInstaluje się go zwykle na balkonie, elewacji bądź na dachu. Agregat składa się ze sprężarki, zaworu rozprężnego, skraplacza chłodzonego powietrzem lub wodą, a także wentylatora (w przypadku skraplacza chłodzonego powietrzem). Zawór czterogłowy pojawiający się w klimatyzatorach tego typu pozwala wykorzystać sprzęt także w formie pompy ciepła. Wewnętrzna część klimatyzatora typu split to parownik i wentylator nadmuchowy. klimatyzatory typu splitTa część posiada także elektronikę sterującą. Wewnętrzna jednostka montowana w mieszkaniu może mieć postać przypodłogową, ścienną, podstropową, kasetonową lub kanałową.

Jak działają klimatyzatory typu split?

Klimatyzatory typu split działają na bardzo prostej zasadzie. Dwie części – zewnętrzna i wewnętrzna – są połączone ze sobą rurami chłodniczymi, przez które przepływa czynnik chłodzący. Jego zadaniem jest przekazanie ciepła z części zewnętrznej do wewnętrznej. Tam następuje zamiana go w parę i przekazanie do skraplacza, gdzie następnie czynnik chłodzący ulega skropleniu, a ciepłe powietrze ochłodzeniu. klimatyzatory typu splitCzynnik chłodzący wraca przez zawór do pierwszej jednostki, a ochłodzone powietrze zostaje oddane wewnątrz pomieszczenia.

Dowiedz się więcej o klimatyzatorach do domu

Elementy dodatkowe

Niektóre klimatyzatory typu split są wyposażone w dodatkowe elementy, na przykład nawilżacz i filtr powietrza, jonizator powietrza czy elektryczne nagrzewnice powietrza. Istnieją też modele, w których zewnętrzna jednostka może zostać połączona z kilkoma lub nawet kilkunastoma jednostkami wewnętrznymi. Tego rodzaju klimatyzatory sprawdzają się na przykład w budynkach użyteczności publicznej.

Dodaj komentarz