Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?

W dzisiejszych czasach większość osób ma do spłaty jakieś kredyty, pożyczki czy produkty wzięte na raty. Gdy jest ich kilka, czasem można się pogubić, które z nich w danym miesiącu opłaciliśmy, a których jeszcze nie. Poza tym spłata kilku zobowiązań finansowych naraz bywa bardzo obciążająca dla budżetu domowego. Dla takich osób stworzono kredyt konsolidacyjny. Czym jest? Na jakich zasadach działa? I jakie ma zalety i wady?

Kredyt konsolidacyjny – czym jest?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt umożliwiający spłatę innych zobowiązań finansowych. Za jego pomocą możemy spłacać różnego rodzaju pożyczki, debety na karcie kredytowej czy też kredyty na budowę domu lub samochód. To, co nam zostanie, możemy wykorzystać w dowolnym celu. Skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego ma sens, gdy spłacamy kilka zobowiązań, na przykład jeden duży, długoletni kredyt i kilka mniejszych. W takim przypadku kredyt konsolidacyjny umożliwia przekształcenie ich wszystkich w jedną, mniejszą ratę, wygodniejszą do spłacenia. Połączenie wszystkich kredytów w jeden daje nam w efekcie dłuższy czas kredytowania, a co za tym idzie, mniejszą comiesięczną ratę.

kredyt konsolidacyjny
Kredyty konsolidacyjne pozwalają uporządkować nasze zobowiązania finansowe i dostarczają dodatkowy kapitał na ich spłatę.

Istnieją dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: hipoteczny i gotówkowy. Kredyt hipoteczny przyznawany jest na dłuższy czas, z mniejszym oprocentowaniem i na wyższe sumy. Warunkiem jego uzyskania jest zabezpieczenie go hipoteką naszej nieruchomości. Kredyt gotówkowy możemy uzyskać bez żadnego zabezpieczenia, niemniej warunki jego otrzymania są nieco gorsze: na krótszy czas, na mniejszą sumę i większe odsetki.

Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego

Jak każde rozwiązanie, również kredyty konsolidacyjne mają swoje zalety i wady. Do największych zalet tego rozwiązania z pewnością można zaliczyć uporządkowanie wszystkich naszych zobowiązań i przekształcenie ich w jedną dogodną ratę, a także wydłużenie czasu kredytowania i uzyskanie dodatkowego kapitału. Banki oferują bardzo różne oferty kredytów konsolidacyjnych, możemy więc z powodzeniem znaleźć ofertę pasującą do naszej sytuacji i potrzeb.

kredyt konsolidacyjny
Kredyty konsolidacyjne mają swoje zalety, ale i wady, dlatego decyzję o jego wzięciu trzeba dokładnie przeanalizować.

Jeśli chodzi o wady, to trzeba przyznać, że w gruncie rzeczy kredyty konsolidacyjne są drogie. Nie odczuwamy tego jednak, ponieważ czas kredytowania jest dłuższy, więc w miesiącu płacimy niższą kwotę. Dla osób niezaznajomionych z tematem kredyt konsolidacyjny może być pułapką, gdyż nie każdy bank chce działać na korzyść Klienta. Dlatego też taką decyzję trzeba bardzo dobrze przemyśleć i porównać różne oferty z różnych banków. Warto też poprosić o radę kogoś, kto jest w temacie i powie nam szczerze, czy taki kredyt będzie dla nas opłacalny.

Dodaj komentarz