Jak dbać o kwiaty domowe w okresie zimowym?

Każdy, kto posiada w domu rośliny doniczkowe wie, że okres jesienno-zimowy jest dość trudny w ich pielęgnacji i utrzymaniu. By na wiosnę szybko wypuściły nowe pędy, potrzebują szczególnej pielęgnacji zimą. Jak więc dbać o kwiaty domowe w tym okresie? Sprawdźmy!

Kwiaty domowe zimą – co im zagraża?

Chociaż kwiaty domowe, nawet jeśli latem są trzymane na balkonie, zimą trafiają do ciepłego domu, i tak są narażone na pewne czynniki, które mogą zagrażać ich zdrowiu i pięknu. Zaliczamy do nich:

• mały dostęp do promieni słonecznych;
• przegrzanie, a nawet spalenie roślin stojących blisko kaloryferów;
• przemarznięcie roślin stojących na parapecie blisko okna w trakcie wietrzenia mieszkania;
• zbyt niska wilgotność powietrza wynikająca z wysuszającego wpływu gorących grzejników.

kwiaty domowe

Co ciekawe, część zagrożeń wynika z naszej niepełnej wiedzy na temat kwiatów, przez co również popełniamy szereg błędów. Oto kilka z nich:

• rzadkie kąpanie roślin, przez co osadza się na nich kurz;
• nieodpowiednie nawodnienie – zimą kwiaty potrzebują mniej wody niż latem;
• brak nawożenia – w przypadku kwiatów kwitnących cały rok, potrzebują one nawozu także zimą.

Jak dbać o kwiaty doniczkowe zimą?

Aby kwiaty domowe pięknie kwitły także zimą, musimy umieścić je tam, gdzie będą miały dostęp do światła dziennego. Wiele osób uważa, że kwiaty doniczkowe najlepiej rosną zimą, gdy są ustawione po stronie północnej. Często też usuwajmy z liści roślin osadzający się kurz, na przykład za pomocą wilgotnej ściereczki. kwiaty domoweZwracajmy szczególną uwagę na liście kwiatów, które znajdują się blisko grzejników i innych źródeł ciepła. Gdy będą przegrzane, mogą sczernieć. Jeżeli więc podczas grzania mieszkania zauważymy, że liście kwiatów są bardzo ciepłe, lepiej obniżyć temperaturę na kaloryferze, niż potem wietrzyć pokój. Będzie to najlepsze rozwiązanie nie tylko dla kwiatów, ale też dla naszego zdrowia i portfela, gdyż zaoszczędzimy w ten sposób na ogrzewaniu.

kwiaty domowe

Aby we właściwy sposób dbać o kwiaty domowe, warto wyposażyć się w następujące akcesoria: spryskiwacz do kwiatów, konewka lub nawadniacz. W przypadku hodowania storczyków warto wyposażyć się w kijki, które będą podpierać roślinę i ochronią ją przed złamaniem. Końcem zimy możemy zabrać się za przesadzanie lub rozsadzanie, ale tylko tych kwiatów, które w tym okresie nie kwitną.

Dodaj komentarz