Maluch je sam – o nauce samodzielnego jedzenia

Jeszcze niedawno uczyłaś się, które butelki, smoczki i poduszeczki do karmienia wybrać, aby nie zaszkodzić malcowi, a wręcz wspomóc jego rozwój. Dziś śmiało możesz powiedzieć, że stałaś się ekspertem, a o karmieniu niemowląt wiesz już wszystko.

Niestety, dziecko rośnie i butelka przestaje mu wystarczać. Należałoby rozejrzeć się za jakimś doroślejszym zestawem do jedzenia, a sklepy oferują spory wybór tego rodzaju asortymentu. Jak wybrać odpowiednie naczynia dla dziecka? Wiele mam staje przed takimi pytaniami – postaramy się nieco doradzić.

Talerzyki i kubeczki

Dzieci lubią czuć się dorosłe i samodzielne, wykorzystaj to! Porozmawiaj z dzieckiem i wyjaśnij mu, że jest już takie duże, że może już zupełnie samo jeść. Zobaczysz, że maluch zainteresuje się i ucieszy. W końcu mama, najważniejsza osoba w jego życiu, uważa go za zdolnego! Dodatkową atrakcją będą nowe talerze, kubek i sztućce – kolorowe i w całości tylko dla dziecka. Możesz kupić je sama, ale zdecydowanie większą frajdę sprawisz swojemu smykowi, jeśli pozwolisz mu wybrać taki zestaw. Będzie to stanowić element dodatkowej nagrody. Jeśli boisz się, że wizyta w sklepie to zły pomysł, wybierz z dzieckiem coś ze sklepu internetowego. Ciekawe akcesoria możesz znaleźć np. tutaj https://bobomio.pl/dla-dziecka/akcesoria-do-karmienia .O ile dziecko będzie mogło wybierać wzory i kolory talerzyków, Ty zwróć uwagę na ich wykonanie. Powinny być nietłukące (w końcu pewnie wiele razy wylądują na podłodze), bez ostrych krawędzi i wolne od szkodliwych substancji. Produkty z tworzywa sztucznego nie powinny zawierać bisfanolu – warto zwrócić na to uwagę. Produkty ze szkła lub ceramiczne są dla dzieci zbyt ciężkie i łatwo ulegają stłuczeniu.

łyżeczka silikonowa

Zaczynamy naukę jedzenia

Wybierz dla dziecka ubranka, których nie szkoda zabrudzić lub zainwestuj w specjalny kombinezon do jedzenia. Dobrym pomysłem jest także zakup śliniaków, obecnie ich wybór jest bardzo duży, są także modele ze specjalnymi kieszonkami, do których wpadają resztki jedzenia. Nie stawiaj krzesełka dziecka daleko od stołu, maluch będzie miał możliwość podglądania rodziców i naśladowania zachowania. Możesz pokazać, w jaki sposób nabrać jedzenie, delikatnie pomóc, ale nie ingeruj zbytnio. Niech dziecko je tak, jak mu wygodnie. Ma poznawać, uczyć się i bawić – jeśli chce, niech na początku je rączkami. Pamiętaj, że nie od razu będzie w stanie wszystkiego się nauczyć, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość, nie poganiać, nagradzać nawet najmniejsze sukcesy. Pokaż, że jesteś dumna z każdego kroku naprzód. Każda nagroda motywuje do dalszej pracy, a dumny z siebie maluch będzie starał się udowodnić, że w pełni na tę nagrodę zasługuje. Picie z kubeczka to zupełnie inna historia. Dla dziecka, które dopiero zaczyna przygodę z samodzielnym piciem, najodpowiedniejszy będzie kubek niekapek. Możesz go wprowadzić nawet wtedy, kiedy karmisz jeszcze butelką. Kubeczek ma specjalną blokadę, która nie pozwala rozlać płynu nawet wtedy, kiedy obróci się go do góry dnem.

Dodaj komentarz