Najlepsza karma dla kota małego i dużego

Witajcie Moi Drodzy!

Dzisiaj zwracam się głównie do właścicieli i miłośników kotów, gdyż notka dotyczy najlepszych kocich karm. Czy w ogóle istnieje jedna, najlepsza karma dla kota?

kot

Oczywiście, że nie, z prostej przyczyny – każdy kot może mieć inne potrzeby żywieniowe ze względu na to, na jakim etapie rozwoju się znajduje lub jakie doskwierają mu schorzenia. Przykładowo: małe kocię z pewnością będzie jadło coś innego niż dorosły kot, podobnie zdrowy kot powinien dostawać nieco inną karmę niż kot z tendencją do nadwagi. Aby więc dobrać najlepszą karmę, trzeba dobrze znać swojego kota.

Najlepsza karma dla kota w pierwszych miesiącach życia

Kocięta i koty mają swoje specyficzne zwyczaje żywieniowe. Na przykład małe kocię rośnie bardzo szybko, w pierwszych sześciu miesiącach życia mogą powiększyć masę swojego ciała aż 40-krotnie. To naprawdę bardzo dużo. Stąd kotki potrzebują dużo więcej składników odżywczych niż koty dorosłe, potrzebne im jest białko, aby miały mocne i silne mięśnie, witaminy wspierające układ odpornościowy, a także minerały takie, jak fosfor i wapń, dla rozwoju kości. Najlepsza karma dla kota w pierwszych miesiącach jego życia będzie więc zawierać dużo mięsa i ryb. Dzięki temu kociak będzie zdrowy i prawidłowo się rozwijać.

małe kotki
Kociaki rosną bardzo szybko, dlatego potrzebują znacznie więcej witamin i minerałów niż koty dorosłe.

Żywienie kotów dorosłych

Zupełnie inaczej wygląda kwestia odżywiania dorosłych kotów. Chociaż koty to stuprocentowi mięsożercy, w skład ich posiłków mogą również wchodzić warzywa. Niektóre z nich, na przykład groszek, są cennym źródłem białka, które jest kotom potrzebne do zachowania sił i zdrowego wyglądu. Niemniej podstawę diety zawsze będą stanowić ryby i mięso. Koty potrzebują też obecnych w rybach nienasyconych kwasów tłuszczowych, gdyż wpływają one na zdrowy wygląd sierści – bez nich jest ona szorstka, wypłowiała i może nadmiernie wypadać. Warto wybierać pełnoporcjową karmę, aby mieć pewność, że nasz kociak dostaje właśnie to, czego potrzebuje – nie mniej, nie więcej.

karma dla kota
Podstawę żywienia kotów dorosłych stanowi mięso oraz ryby.

A jak Wy podchodzicie do karmienia Waszych kotów? Jaka karma, Waszym zdaniem, jest najlepsza dla kota? Czekam na wypowiedzi! A więcej informacji możecie znaleźć też TUTAJ.

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz