Nocleg w schronisku – jak się przygotować?

Chociaż lato już dawno za nami, dla miłośników gór nie ma złej pory roku na wycieczkę. Spędzenie chociażby weekendu w górskim otoczeniu jest naprawdę wspaniałym doświadczeniem. Aby jednak miło je wspominać, trzeba się do niego dobrze przygotować. Jednym z etapów górskiej wyprawy jest nocleg w schronisku. Co warto ze sobą zabrać?

Nocleg w schronisku – to nie luksusy

Ten, kto chociaż raz miał okazję spędzić noc w schronisku górskim wie, że miejsce to jest dalekie od standardów typowych dla moteli czy hoteli. Często, z powodu braku miejsc, nowo przybyli wędrowcy muszą liczyć się z nocowaniem na podłodze, wśród kilkunastu osób. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto odpowiednio wcześniej zarezerwować pokój dla siebie i swojej ekipy. W dobie Internetu można to zrobić on-line na długo przed planowanym wyjazdem. To pozwoli nam mieć pewność, że po zajściu na miejsce będzie czekać na nas łóżko. Może nie najwygodniejsze, ale będzie. nocleg w schroniskuNa ogół każdy gość schroniska może liczyć też na pościel, ale w górską wyprawę warto zawsze zabrać ze sobą karimatę i śpiwór, gdyż warunki mogą być naprawdę różne. Ekwipunek ten przyda nam się zwłaszcza wtedy, gdy nie rezerwujemy wcześniej miejsca, lecz spontanicznie wybieramy kierunek trasy i najbliższe jej schronisko.

To ci się przyda w schronisku

Do akcesoriów przydatnych w schronisku górskim, jak i przez całą wycieczkę należy między innymi latarka czołowa. Oświetli ona mroki schroniska, gdy na przykład w środku nocy zechcemy skorzystać z toalety. Przyda się też na trasie w górach, gdy zajdzie już słońce.

nocleg w schronisku
Latarka czołowa

Czołowa latarka ma tą zaletę, iż nie musimy jej trzymać w rękach, jest więc o wiele wygodniejsza w obsłudze. W schronisku może nam się też przydać kubek termiczny. Dzięki niemu przygotowany gorący napój na dłużej zachowa temperaturę, dając nam możliwość rozgrzania się po trudach drogi, oglądając zachwycający zachód słońca lub po prostu ciesząc się towarzystwem innych członków wyprawy.

nocleg w schronisku
Kubek termiczny

Dobry kubek termiczny to taki, który nie nagrzewa się od zewnątrz, lecz całą temperaturę utrzymuje w środku. W schronisku sprawdzi się też typowo turystyczny gadżet, mianowicie dmuchana poduszka. Zajmuje naprawdę niewiele miejsca w plecaku, a może znacznie podnieść komfort nocowania w schronisku. nocleg w schroniskuZdejmowana poszewka zapewnia nam większą higienę. Nocleg w schronisku wiąże się też z braniem kąpieli, a więc i z koniecznością zabrania ręcznika.

nocleg w schronisku
Ręcznik szybkoschnący z mikrofibry

Warto wyposażyć się w lekki, szyboschnący ręcznik z mikrofibry, który nie obciąży zbytnio naszego bagażu i całkowicie wyschnie w ciągu paru godzin.

Dodaj komentarz