Pozycja do spania, a zdrowie naszego ciała

Zdrowy sen ma nierozerwalny związek z naszym samopoczuciem. Nie chodzi tylko o ilość snu – równie ważna jest pozycja do spania, jaką przybiera nasze ciało. Jeżeli każdego ranka budzisz się z bólem kręgosłupa bądź karku, może to oznaczać, że zasypiasz w złej pozycji. Jak więc spać z korzyścią dla naszego kręgosłupa? Jakich pozycji unikać?

Pozycja do spania – która jest najzdrowsza?

Zwykle każdy z nas przybiera różne pozycje do spania i posiada jedną ulubioną, w której jest nam najwygodniej. Również podczas snu często zmieniamy pozycje ciała. Co zrobić jeżeli każdego poranka odczuwamy dolegliwości ze strony kręgosłupa? Najprawdopodobniej nasza pozycja do spania jest niezdrowa, powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa i karku, co z kolei po paru godzinach skutkuje bólem. Zobaczmy cztery podstawowe pozycje do snu i ich konsekwencje dla naszego ciała:

Pozycja na brzuchu

pozycja do spania

Ulubiona przez wielu, niestety jedna z najmniej zdrowych pozycji do spania. Śpiąc na brzuchu najbardziej obciążamy kręgosłup. Ponadto dochodzi wtedy do ucisku narządów wewnętrznych, takich jak płuca, przez co utrudnione jest też oddychanie. Śpiąc na brzuchu, nienaturalnie skręcamy szyję w bok, przez co cierpi także nasz kark.

Pozycja na boku

pozycja do spania

To chyba najpopularniejsza pozycja do spania, nie zawsze jednak jest właściwa. Leżenie na lewym boku powoduje ucisk narządów wewnętrznych, zwłaszcza wątroby i płuc. Natomiast śpiąc na prawym boku, dajemy swojemu kręgosłupowi szansę się zrelaksować w jego najbardziej naturalnym ułożeniu. Najlepiej, gdy śpimy na boku z lekko ugiętymi nogami – wtedy zachowujemy prawidłową lordozę lędźwi. Ponadto warto między kolanami umieścić poduszkę, by zmniejszyć nacisk oraz zablokować obracanie bioder. W tej pozycji trudniej o chrapanie, refluks oraz trudności z oddychaniem, co jest jej dużą zaletą.

Pozycja na plecach

pozycja do spania

To najzdrowsza pozycja do spania dla całego naszego ciała. Wszystkie narządy wewnętrzne mogą się niejako rozszerzyć i całkowicie zrelaksować. Czasem warto umieścić pod kolanami poduszkę i lekko je ugiąć, aby odciążyć kręgosłup lędźwiowy i biodra.

Dodaj komentarz