Alergia, uczulenie może dawać zróżnicowane objawy. Jakie oznaki alergii wymagają skontaktowania się z alergologiem – lekarzem zajmującym się alergiami?
Jak dochodzi do powstania alergii?
Do pojawienia się alergii dochodzi na skutek nieprawidłowego działania układu odpornościowego, który błędnie odczytuje różne substancje zewnętrzne jako zagrożenie. Substancje te określane są wtedy jako alergeny i mogą one dostawać się lub kontaktować z organizmem na różne sposoby.
W przypadku alergii układ immunologiczny przyczynia się do powstawania nieprzyjemnych objawów, w czym bierze udział związek – histamina, który powoduje powstanie reakcji zapalnej. Powstają wtedy przeciwciała przeciwko alergenom.
Rodzaje alergii
Wyróżnia się kilka różnych typów alergii, zależnie od tego, jaką ma ona przyczynę:
1. Alergia wziewna – przyczyną dolegliwości są alergeny dostające się do organizmu przez układ oddechowy, na przykład kurz, pyłki roślin.
2. Alergia kontaktowa – dochodzi do niej przy kontakcie z określonym alergenem, na przykład środkiem czystości czy metalem.
3. Alergia skórna – jest to typ alergii, która dotyczy alergenów stykających się ze skórą.
4. Alergia pokarmowa – wywoływana jest przez alergeny spożywane razem z pokarmem, na przykład wybrane owoce jak cytrusy, truskawki, czekoladę, orzechy.
Jakie objawy wskazują na alergie?
Alergie mogą dawać zróżnicowane objawy, jednak są one dość charakterystyczne, dlatego też nie powinniśmy mieć trudności z jej samodzielnym wykryciem.
Do głównych objawów alergii zaliczane są:
-
nieżyt nosa – katar
-
zatkany nos
-
zaczerwienienie i łzawienie oczu
-
kichanie
-
świszczący oddech
-
wysypki skórne
-
obrzęki a skórze
W przypadku alergii wywołanych czynnikami pokarmowymi mogą pojawić się również bóle brzucha, biegunki.
Warto wskazać, że w przypadku znacznej nadwrażliwości na określone alergeny może dojść do wstrząsu, który w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.
Kto zajmuje się leczeniem alergii?
Gdy pojawiają się oznaki alergii, warto udać się do specjalisty w tej dziedzinie. Jest nim alergolog Bytom to jedno z miast, gdzie można skorzystać z pomocy tego specjalisty.
Wizyta u alergologa możliwa jest zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie.
Jak diagnozuje się alergię?
Alergia wymaga określenia, co jest przyczyną pojawiających się dolegliwości, dlatego też przeprowadzana jest wtedy odpowiednia diagnostyka.
W diagnostyce alergii najczęściej używane są testy skórne, które polegają na nałożeniu alergenów na skórę i obserwowaniu reakcji. Również stosuje się badania poziomu przeciwciał z krwi.