Obróbka CNC – kiedy będzie lepsza od standardowej?

obrobka cnc

Standardowa obróbka skrawaniem polega na ręcznym manipulowaniu narzędziami, aby wykonać wyrób. W przypadku obróbki CNC narzędziami steruje komputer. Kiedy warto zdecydować się na obróbkę prowadzoną właśnie metodą numeryczną – CNC?

Jak odbywa się obróbka numeryczna – CNC?

CNC jest rodzajem techniki obróbki, która polega na wykorzystaniu tego celu maszyn numerycznych. Mówiąc wprost, jest to rodzaj maszyn sterowanych komputerowo, które wykonują zadania na podstawie programu i projektu komputerowego.

Aby zatem nastąpiła obróbka CNC – http://transcom.pl/obrobka-cnc trzeba dysponować właściwym do tego celu urządzeniem obróbczym oraz posiadać projekt komputerowy. Następnie oprogramowanie będzie mogło przekształcić projekt na język zrozumiały dla urządzenia i sterować nim tak, aby wykonać produkt bez potrzeby ingerencji człowieka.

Jakie są rodzaje obróbki CNC?

Do kategorii jak obróbka CNC zaliczane są różne typy obróbki prowadzonej również za pomocą wielu urządzeń.

Najczęściej obróbka numeryczna jest możliwa z wykorzystaniem maszyny jak:

  • tokarki
  • frezarki
  • maszyny do cięcia
  • drążarki

Popularne są zatem obróbki jak toczenie CNC, frezowanie CNC, cięcie CNC czy drążenie CNC, które odbywają się za pomocą dedykowanych do tego celu urządzeń.

Kiedy warto zdecydować się na obróbkę CNC?

Obecnie obróbka CNC jest wybierana coraz częściej przez wiele firm, które chcą otrzymać wyroby powstałe technikami obróbki skrawania. Co przemawia za skorzystaniem z tego typu metody numerycznej?

Bardzo dużym atutem jest przede wszystkim wysoka dokładność obróbki CNC – znacznie większa niż w przypadku obróbki ręcznej, co wynika też z mniejszej podatności na pojawienie się niedoróbek na skutek błędów człowieka. W efekcie wyroby powstałe techniką CNC są wysoce powtarzalne – praktycznie identyczne. W wielu branżach, na przykład w produkcji części zamiennych, ma to kluczowe znaczenie dla ich sprawnego działania.

Również obróbka CNC odbywa się szybciej niż obróbka ręczna, co powoduje, że w krótszym czasie można wykonać wtedy więcej przedmiotów. Doskonale nadaje się ona zatem do produkcji seryjnej.

Warto też wspomnieć, że obróbka CNC jest bezpieczniejsza, ponieważ bezpośrednio w niej nie uczestniczy człowiek. Zmniejsza to zatem ryzyko pojawienia się urazów przy pracy.

Jak wykonać obróbkę CNC?

Gdy potrzebne są elementy produkowane techniką jak obróbka CNC, można wyposażyć firmę w odpowiednie maszyny numeryczne albo też zdecydować się na zlecenie takich prac.

Obecnie usługowa obróbka CNC jest chętnie wybierana, ponieważ jest ona najbardziej opłacalna dla firm, które nie prowadzą produkcji stałej i nie potrzebują posiadania maszyny obróbczej na własność.

Dodaj komentarz