Organizujemy przestrzeń wokół posesji — od czego zacząć?

Organizujemy przestrzeń wokół posesji — od czego zacząć?

Przestrzeń wokół posesji powinna być naszą wizytówką. Z tego powodu warto zaaranżować ją w estetyczny, ale także bezpieczny i komfortowy sposób. Wszelkie elementy, które na niej umieścimy, muszą być ze sobą spójne i atrakcyjne wizualne. Organizując ten teren, warto postawić na funkcjonalne rozwiązania, takie jak napęd do bramy czy łatwa w czyszczeniu kostka brukowa. Od czego jednak zacząć aranżację przestrzeni wokół domu? Podpowiadamy.

Napęd do bramy, czy skrzydła sterowane manualnie?

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, aranżując przestrzeń wokół domu, jest wybór funkcjonalnej i bezpiecznej bramy wjazdowej. Obecnie producenci oferują szeroką gamę takich elementów, sterowanych zarówno manualnie jak i automatycznie. To drugie rozwiązanie to synonim wygody o każdej porze roku, bez względu na warunki atmosferyczne. Z tego powodu coraz więcej inwestorów decyduje się na napęd do bramy.

Najłatwiej dobrać odpowiedni model automatyki, kupując nową bramę. Wówczas specjaliści mogą nam pomóc wybrać idealne dla nas skrzydła. Jeżeli jednak chcemy dokupić napęd do posiadanych już wrót, musimy wziąć pod uwagę szereg aspektów. Wśród nich można wymienić ich szerokość, która determinuje wybór odpowiedniego systemu. Producenci najczęściej oferują instalacje przeznaczone do skrzydeł od 2 do 7 m. Niebagatelne znaczenie ma również ich ciężar. Napęd do bramy musi sprostać ich parametrom technicznym, gwarantując stabilność i płynność otwierania i zamykania.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na napęd do bramy, czy skrzydła sterowane manualnie, nie można zapomnieć o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Wrota powinny chronić posesję przed wtargnięciem na jej teren niepożądanych osób. Z tego powodu niezwykle istotna jest ich waga, a także zabezpieczenia antywłamaniowe. Mogą posiadać na przykład lampy ostrzegawcze informujące o rozpoczęciu otwierania lub zamykania, a także specjalne fotokomórki i systemy automatycznego domykania skrzydeł.

Ogrodzenie posesji

Organizując przestrzeń wokół domu, nie można zapomnieć o kolejnym, ważnym aspekcie decydującym o bezpieczeństwie tego terenu, jakim jest dobór solidnego systemu ogrodzeniowego. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, jednak nie wszystkie z nich gwarantują odpowiedni poziom zabezpieczeń.

Przy wyborze konkretnego ogrodzenia warto zwrócić uwagę na jego jakość i materiał, z którego jest wykonane. Dobrze, jeżeli jego wygląd będzie pasował do klimatu regionu, a także budynku. Wśród najczęściej wybieranych przez inwestorów rozwiązań wymienia się te wznoszone z kamienia. Świetnie wpiszą się one w klimat dworkowy, choć odpowiednio dobrany materiał może mieć uniwersalne zastosowanie.

Na nowoczesnych posesjach najczęściej można spotkać przęsła i panele ogrodzeniowe produkowane z rozmaitych materiałów. Mogą być drewniane, metalowe, a także z desek kompozytowych. Świetnie sprawdzą się nie tylko do ogrodzenia posesji, ale także wydzielenia na terenie naszej działki oddzielnych stref, na przykład warzywniaka i relaksu. Najmniej efektownym, jednak najtańszym rozwiązaniem są ogrodzenia z siatki z rolki.

Nawierzchnia wokół domu

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów, których można użyć do wyłożenia nawierzchni wokół posesji tak, aby idealnie wpisały się w stylistykę tego terenu. Wśród najczęściej stosowanych wymienia się bruk kamienny. Do popularnych rozwiązań należy też klinkier brukowy, a także żwir, z których często wykonuje się ścieżki w ogrodzie.

Osoby, które mają małe dzieci, powinny zwrócić szczególną uwagę na nawierzchnię w pobliżu placu zabaw, a także huśtawek i przydomowej piaskownicy. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych urazów, warto postawić na syntetyczne powierzchnie wykonane z pianki lub gumowych płyt, które w razie potrzeby zamortyzują upadek malucha. Dodatkowo są one łatwe w czyszczeniu i odporne na ścieranie, co sprawia, że w odróżnieniu od trawy czy piasku będą utrzymane w świetnym stanie przez długi czas.

Dodaj komentarz