Wysokie rachunki za prąd? Zainwestuj w panele fotowoltaiczne!

Wysokie rachunki za prąd? Zainwestuj w panele fotowoltaiczne!

Coraz więcej Polaków otrzymuje wysokie rachunki za energię elektryczną po ostatnich podwyżkach. Czy istnieje sposób, aby się przed nimi chronić? Najlepszym rozwiązaniem jest obecnie zamontowanie instalacji fotowoltaicznej, za pomocą której można samodzielnie produkować prąd.

Na czym polega działanie instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja określana jako fotowoltaiczna albo PV jest przeznaczona do wytwarzania prądu z energii słonecznej, a dokładnie energii promieniowania słonecznego. Za jej pomocą można produkować duże ilości energii, które mogą zaspokoić zapotrzebowanie domu jednorodzinnego, a przez to można również obniżyć koszty związane z korzystaniem z prądu z sieci nawet do zera.

Na instalację fotowoltaiczną składa się szereg elementów, do których zaliczane są:

  • panele fotowoltaiczne – są one montowane najczęściej na dachu budynku lub też na konstrukcji umieszczonej na gruncie

  • inwerter (falownik) – odpowiedzialny jest za przekształcanie energii stałej w zmienną, którą można wykorzystać do zasilania urządzeń domowych

  • zabezpieczenia i okablowanie – odpowiadają za prawidłowe działanie całej instalacji

Najczęściej instalacje PV montowane są jako instalacje on-grid, co znaczy, że są one łączone z siecią energetyczną. Wtedy, gdy produkcja prądu przez panele jest wyższa niż zapotrzebowanie domu, nadwyżka odprowadzana jest do sieci. Potem użytkownik może odebrać oddaną wcześniej energię po odpowiednim przeliczniku. Za zliczanie energii odebranej oraz oddanej odpowiada licznik dwukierunkowy.

Jak dużo można zaoszczędzić na panelach fotowoltaicznych?

Za pomocą instalacji fotowoltaicznych można znacznie zredukować koszty energii elektrycznej, przy czym czas zwrotu inwestycji będzie zależeć głównie od wybranych paneli, mocy instalacji, kosztów oraz otrzymanych dofinansowań.

Nowoczesna fotowoltaika Bielsko-Biała – z ofertami firm wykonujących instalacje fotowoltaiczne można zapoznać się na ich stronach już teraz.

Zazwyczaj za instalację fotowoltaiczną należy zapłacić od około 12 tysięcy złotych do nawet ponad 30 tysięcy złotych. W celu uzyskania dokładnych informacji dotyczących kosztu instalacji oraz jej montażu trzeba będzie zwrócić się do firmy, która zajmuje się jej realizacją. Warto wysłać zapytania do paru firm działających w okolicy, by uzyskać dokładne wyceny i samemu zadecydować, jaka oferta będzie najlepsza.

Gdy zatem problemem są rosnące rachunki za prąd, warto pomyśleć o skorzystaniu z nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej i zredukować swoje wydatki na energię elektryczną!

Dodaj komentarz