Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez dostępu do ciepłej, bieżącej wody. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym doceniamy gorącą wodę płynącą z kranów bądź z prysznica, pozwalająca ogrzać się i zrelaksować w kąpieli. Sposobów na podgrzewanie wody jest kilka, same podgrzewacze do wody też się od siebie różnią. Poznajmy dwa najpopularniejsze modele – podgrzewacze przepływowe gazowe i elektryczne.
Podgrzewacze wody gazowe – co je wyróżnia?
Gazowe podgrzewacze do wody, podobnie jak elektryczne, sprawdzą się w miejscach, w których ciepła woda nie jest doprowadzona centralnie. W przypadku podgrzewaczy gazowych potrzebne jest podłączenie do gazu. Taki przepływowy podgrzewacz wody ma za zadanie zagrzać wodę w zbiorniku z palnikiem gazowym, który po włączeniu ogrzewa wodę. W momencie odkręcenia wody w kranie bądź prysznicu uruchamia się proces grzewczy. W gazowych podgrzewaczach stosuje się różne rodzaje zapalników – może być z płomieniem dyżurnym lub bez niego. Podgrzewacze z płomieniem dyżurnym są mniej ekonomiczne, gdyż mały płomień świeci się przez cały czas grzania wody, a więc zużywa więcej paliwa. W przypadku korzystania z gazowego podgrzewacza wody należy dokładnie sprawdzać co jakiś czas szczelność urządzeń, gdyż ulatniający się gaz z na przykład nieszczelnej rury może być bardzo niebezpieczny. Najlepiej, gdy gazownik z uprawnieniami regularnie wykonuje takie badania.
Elektryczne podgrzewacze wody – gdzie się sprawdzą?
Elektryczne podgrzewacze przepływowe z wyglądu i zasady działania przypominają te gazowe. Wydaje grzałki elektryczne pozwalają na bieżąco podgrzewać wodę, między przyłączem w ścianie, a końcem kranu. Takie urządzenia świetnie nadają się do montażu nad umywalką, gdyż są niewielkie, łatwe w montażu i niedrogie. Dostarczą gorącej wody natychmiast po odkręceniu kranu, co pozwala zaoszczędzić nawet do 20% energii w porównaniu z modelami hydraulicznymi. Więcej na temat podgrzewaczy wody elektrycznych i gazowych oraz ich zalet przeczytacie TUTAJ.