Jak przygotować samochód na wakacje?

Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd na wakacje, nawet za granicę, własnym samochodem. W porównaniu z ofertami biur podróży, taka opcja wydaje się być o wiele tańsza, ale też bardziej wygodna. Niemniej tak daleki wyjazd trwający nawet kilkanaście godzin bez uprzedniego przygotowania samochodu, byłby, delikatnie mówiąc nierozsądny. Jak zatem przygotować swój samochód na wakacje?

Samochód na wakacje – najważniejsze sprawy

Planując dalszy wyjazd swoim samochodem, musimy mieć pewność, że wytrwa on tyle czasu w trasie i zapewni nam bezpieczny dojazd oraz powrót. Poszukiwanie mechanika samochodowego w trasie lub za granicą to jedna z gorszych rzeczy, jaka może nam się przytrafić na urlopie. Ale można tego uniknąć. O co więc zadbać, przygotowując nasz samochód na wakacje? Oczywiście podstawą będzie udanie się na przegląd techniczny. Jest to niezbędne nie tylko ze względu na obowiązujące prawo, ale też nasze prywatne bezpieczeństwo. Wykwalifikowany mechanik jest w stanie określić, czy nasz samochód nadaje się na tak daleką trasę.

samochód na wakacje
Przed wyjazdem na wakacje, nasz samochód koniecznie powinien przejść przegląd techniczny.

Istotne jest też to, aby taki przegląd wykonać odpowiednio wcześnie – przynajmniej kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem – aby mieć czas na naprawdę czy wymianę ewentualnych części.

Oprócz tego, warto sprawdzić też:

• opony – koniecznie muszą mieć sprawne bieżniki, odpowiednie wycentrowanie, a także odpowiedni poziom ciśnienia;

• silnik – sprawdźmy uszczelnienie bloku silnika i głowicy, stan filtru paliwa oraz układu wydechowego. Dobrze też sprawdzić stan pasków, które napędzają alternator oraz kompresory;

• zawieszenie – należy wyeliminować nawet najmniejsze luzy w zawieszeniu, gdyż mają one wpływ na długość drogi hamowania, ale też na ogólny komfort jazdy, który będzie istotny w długiej trasie;

• stan klimatyzacji – warto wcześniej ją sprawdzić, wyczyścić, nabić i wymienić elementy, które już tego wymagają. Jazda latem bez sprawnej klimatyzacji może być bardzo uciążliwa;

samochód na wakacje
Sprawna klimatyzacja w długiej trasie i ciepłych krajach jest bardzo potrzebna. Dlatego przez wyjazdem warto udać się na jej przegląd.

• ilość i stan płynów: w chłodnicy, hamulcowego i oleju silnikowego – tuż przed wyjazdem należy je maksymalnie uzupełnić.

Czego nie może zabraknąć w trasie?

Oprócz przeglądu technicznego i sprawdzenia sprawności poszczególnych elementów samochodu, powinniśmy się wyposażyć w kilka niezbędnych rzeczy, aby w pełni przygotować nasz samochód na wakacje. Koniecznie musimy zabrać ze sobą sprawne koło zapasowe i sprzęt do jego wymiany, wyposażoną apteczkę, linkę holowniczą i gaśnicę, nawigację GPS oraz mapę drogową, zapasowe: olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy i płyn hamulcowy.

samochód na wakacje
Jadąc na wakacje, koniecznie uzupełnijmy wyposażenie apteczki samochodowej.

Na koniec trzeba też zadbać o ubezpieczenie samochodu, gdyż nie w każdym kraju wystarczy nasze standardowe OC. Czasem istnieje konieczność wykupienia tak zwanej Zielonej Karty – to ubezpieczenie, które uchroni nas przed finansowymi konsekwencjami ewentualnego wypadku.

Tak przygotowani możemy pewnie ruszać w trasę!

Dodaj komentarz