Przygotuj swój dom na nowego lokatora

Witam Wszystkich!

Posiadanie zwierząt to duża odpowiedzialność. Sama mam psa i wiem, że wymaga to dbania o niego na różne sposoby: od karmienia po dbanie o zdrowie. Szczególnej opieki wymagają młode zwierzaki, na przykład kocięta. Zupełnie tak samo jak dzieci, małe kotki są bardzo spragnione uwagi i uczucia, szybko się rozwijają, są ciekawskie i wymagają zajęcia. Sprawdźmy więc, jak należycie zajmować się małymi kotami.

Kocięta i ich potrzeby

Gdy do naszego domu trafia mały kotek, może on się czuć przestraszony, zagubiony i samotny. Zabrany od matki i rodzeństwa, trafia do zupełnie obcego otoczenia. I to właśnie od nas, właścicieli, zależy, czy poczuje się w nim dobrze w stosunkowo krótkim czasie. Przede wszystkim, jeszcze zanim przyniesiemy do domu nowego lokatora, powinniśmy mieć przygotowany dla niego kąt, w którym mógłby się schować. Potrzebna jest też kuweta, miski na wodę i jedzenie oraz zabawki.

kocięta
Kocięta uwielbiają się bawić. Dlatego w nowym domu muszą mieć zapewnione zabawki.

Kociak zapewne będzie ostrożnie badał teren, dlatego musimy zachowywać się przy nim spokojnie, nie ma mowy o krzykach, bieganiu czy bawieniu się kotem. Kociak to nie zabawka, a długotrwały stres może sprawić, że stanie się lękliwy i nerwowy i nie nawiążemy z nim więzi.

Kociak w domu, a jego bezpieczeństwo

Jak wspomnieliśmy na wstępie, kocięta są niezwykle ciekawskie i żywiołowe. Gdy więc nasz koci przyjaciel przywyknie do nowego terenu, niezwykle chętnie zacznie po nim biegać, polować i bawić się, czym popadnie. Niestety, w trakcie takiej zabawy może stać mu się krzywda. Musimy więc przygotować swój dom na taką ewentualność. Kocięta lubią chować się w różne zakamarki, jak chociażby szuflady, szafy, kosze na pranie czy bęben pralki.

kocięta
Kociaki uwielbiają się chować, dlatego w domu trzeba im zapewnić bezpieczne kryjówki, na przykład papierowe torby lub kartony.

Zawsze pamiętajmy o tym, by szczelnie zamykać takie przedmioty, a jednocześnie zapewnić kotu inne kryjówki, chociażby w postaci kartonów różnej wielkości lub papierowych toreb. Warto także zabezpieczyć gniazdka elektryczne i przewody, schować w niedostępne dla kota miejsce środki chemiczne, leki, czy niebezpieczne przedmioty, którymi mógłby się udławić i zrobić sobie krzywdę, np. agrafki, igły, gumki itp.

kocięta
Pamiętaj, że kociak to nie zabawka. Wymaga delikatnego traktowania, w przeciwnym wypadku stanie się płochliwy i nerwowy.

A co z żywieniem małych kotów? Na ten temat znajdziecie garść praktycznych informacji TUTAJ.

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz