W podróż ze swoim pupilem…

Dzień dobry Moi Drodzy!

Choć wakacje minęły, niektórzy z nas nadal podróżują na spóźnione urlopy czy po prostu weekendowe wycieczki poza miasto. Niejeden posiadacz psa postanawia zabrać swojego przyjaciela ze sobą, i bardzo słusznie. Ale podróże z psem – samochodem, pociągiem czy jeszcze innym środkiem transportu – wymagają przygotowania. Sprawdźmy więc, o czym należy pamiętać przed takim wyjazdem.

Podróże z psem – niezbędnik każdego właściciela

Rodzaj przygotowań będzie oczywiście zależał od rodzaju podróży, czyli jej długości i środka transportu, ale też od usposobienia naszego psiaka. Jedne psy są odważniejsze, inne płochliwe. Jedne bardzo emocjonują się podróżą, inne wręcz przeciwnie. Znając swojego psa, wiemy, czy będą potrzebne jakieś szczególne środki ostrożności.

Przypuśćmy więc, że planujemy parogodzinną jazdę samochodem z naszym pieskiem. Zarówno dla właściciela, jak i psa jest to o wiele bardziej komfortowa forma podróży niż na przykład komunikacją miejską, gdyż nie musimy się martwić o bilet dla zwierzaka czy środki zabezpieczające, na przykład kaganiec lub krótką smycz, gdyby nasz pupil miał okazać się agresywny w tłoku ludzi. W samochodzie pies ma więcej swobody, warto więc zapewnić mu jakieś wygodne legowisko na jednym z siedzeń lub „w nogach”.

podróże z psem
Podróżując samochodem z psem, zapewnij mu wygodne legowisko.
pies
Zabierz w podróż ulubione przedmioty i zabawki swojego psa, by miał się czym zająć w jej trakcie.

Zabierzmy jego ulubioną zabawkę, kocyk, miskę na wodę i jedzenie, no i oczywiście zapas wody i karmy. Pies, czując znane zapachy tych przedmiotów, będzie spokojniejszy w podróży. Podróże z psem nieodłącznie wiążą się też z postojami na toaletę. Uwzględnijmy je w swoim rozkładzie jazdy i zawsze sprzątajmy po swoim pupilu. Aby bezpiecznie wyprowadzić psa na krótki spacer, musimy założyć mu smycz i/lub kaganiec. Jak wspomniałam wcześniej, niektóre psy bardzo emocjonują się podróżą, mogą wręcz się bać. Jeśli nasz pies jest taki płochliwy, podajmy mu wcześniej jakiś środek uspokajający.

podróże z psem
Po podaniu środków uspokajających zapisanych przez weterynarza, Twój pupil może spokojnie przespać całą podróż.

Weterynarz może nam przepisać tabletki uspokajające dla psa na bazie ziół, które podajemy przed i w trakcie podróży. Dzięki nim nasz psi przyjaciel będzie czuł się spokojny, a może nawet prześpi całą podróż. Fajny poradnik odnośnie wyjazdów z psem znajdziecie też TUTAJ.

A jak Wy przygotowujecie się na podróże z psem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami na ten temat!

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz