Śmierć w innym kraju – jakie usługi pogrzebowe wybrać?

uslugi pogrzebowe

Niekiedy zdarza się, że bliska nam osoba umiera w innym kraju. W takim przypadku pojawia się pytanie – do jakiego zakładu pogrzebowego warto się zwrócić? Zobacz, jak należy postępować w takim przypadku, by transport ciała i pochówek odbyły się bez problemów.

Co zrobić, gdy bliski umiera za granicą?

Śmierć osoby bliskiej za granicą może przydarzyć się w wielu sytuacjach, na przykład wtedy, gdy wyjechała ona na wakacje albo do pracy. Także dzisiaj wielu Polaków mieszka tymczasowo albo stale za granicą, natomiast chcieliby być oni pochowani w Polsce.

Jeżeli zatem otrzymujemy informację o tym, że do śmierci bliskiego doszło za granicą, w takim przypadku trzeba będzie zastanowić się nad tym, jak sprowadzić jego ciało. Obecnie można zrobić to samodzielnie albo z pomocą zakładu pogrzebowego.

Transport zmarłego z zagranicy

Sprowadzenie osoby zmarłej z innego kraju jest procedurą obwarowaną wieloma formalnościami, przy czym jej przebieg będzie zależeć od tego, czy zmarły zostanie pochowany w trumnie czy też będzie skremowany.

W przypadku kremacji sprawa jest łatwiejsza – wskazuje zakład prowadzący usługi pogrzebowe Zabrze. Wtedy transport może odbyć się bez konieczności dochowania specjalnych warunków, ponieważ urna z prochami może być przewożona jako bagaż podręczny. Transport może wtedy prowadzić osoba bliska, na przykład samochodem, samolotem.

Z kolei transport w trumnie jest już bardziej wymagający. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie odpowiedniej, szczelnie zamkniętej trumny metalowej, która przewożona będzie przystosowanym do tego środkiem transportu. Taką usługę może wykonać zatem tylko zakład pogrzebowy.

Warto pamiętać o tym, że na taki transport trzeba uzyskać zgodę w Polsce, dlatego konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do władz miejskich.

Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy do transportu ciała?

Jeśli chcemy zdecydować się na drugą opcję, czyli na transport ciała w trumnie, warto wybrać dobrą firmę pogrzebową, która zapewni wtedy kompleksową obsługę.

Najlepiej zdecydować się w takiej sytuacji na zakład pogrzebowy posiadający już doświadczenie w sprowadzeniu zwłok z zagranicy. Może on wtedy kompleksowo przeprowadzić wszystkie formalności w imieniu klienta, a potem udać się za granice, by odebrać zwłoki w trumnie. Potem są one dowożone do Polski i organizowany jest pochówek.

Najlepiej więc zapoznać się aktualnie dostępnymi ofertami zakładów pogrzebowych w swojej okolicy, które zajmują się międzynarodowym transportem zwłok. W internecie można także znaleźć opinie na temat takich firm, by wybrać pomoc najlepszej.

Dodaj komentarz