Agregaty chłodnicze – jakie są ich rodzaje?

Agregaty chłodnicze – jakie są ich rodzaje?

Odpowiednio niska temperatura jest potrzebna zarówno w urządzeniach domowych, jak i tych wykorzystywanych na większą skalę. Podstawą działania lodówek, zamrażarek, chłodziarek czy urządzeń klimatyzacyjnych są agregaty chłodnicze, nazywane również sprężarkami.

 

Agregaty chłodnicze mają za zadanie obniżyć i utrzymać na niskim poziomie temperaturę w komorze urządzenia chłodniczego. Istotnym elementem agregatu jest parownik, w którym znajduje się czynnik chłodzący. Przejmuje on ciepło z komory urządzenia chłodniczego, obniża więc w niej temperaturę, a sam zyskuje temperaturę dużo wyższą. Czynnik chłodzący transportowany jest do urządzenia skraplającego, z którego wysoka temperatura jest oddawana na zewnątrz. W agregacie chłodniczym działa więc obieg zamknięty o wysokiej skuteczności działania.

 

Rodzaje agregatów chłodniczych

 

Agregaty chłodnicze działają na dosyć podobnej zasadzie, różnią się natomiast konstrukcją oraz rozwiązaniami technicznymi. Bardzo popularne są agregaty skraplające, w których czynnik chłodzący jest skraplany po uzyskaniu odpowiedniej temperatury. Takie rozwiązanie sprawdza się w urządzeniach przeznaczonych dla gastronomii czy sklepów. bardzo wydajne i wytrzymałe są również agregaty wody lodowej, w których czynnikiem chłodzącym jest glikol. Znajdują one zastosowanie w przemyśle i produkcji na większą skalę.

 

Regularna konserwacja i serwisowanie

 

Agregaty chłodnicze praktycznie przez cały czas muszą pracować sprawnie i wydajnie. Ani w warunkach domowych, ani w handlu czy przemyśle nie można pozwolić sobie na długą przerwę w pracy urządzeń chłodzących. Powinny więc być one regularnie konserwowane i serwisowane, a wszelkie usterki należy naprawiać na bieżąco. Najlepiej przy użyciu solidnych akcesoriów i części pochodzących od sprawdzonych producentów. Dobry sklep z komponentami do wentylacji w Warszawie powinien znać każdy właściciel urządzeń chłodniczych, któremu zależy na ich niezawodnym działaniu. 

Dodaj komentarz