Jak spędzić wakacje z maluchem?

Wakacje to czas, kiedy marzymy o wypoczynku, dlatego też bierzemy urlopy i z całą rodzinką jedziemy do jakiegoś uroczego miejsca, by pobyć razem i odpocząć. Niemniej wakacje z dzieckiem, zwłaszcza niemowlakiem, mogą być wyzwaniem. Gdzie jechać i jak spędzić wakacje, by nasze maleństwo było bezpieczne, a jednocześnie abyśmy mieli możliwość wypocząć?

Wakacje z dzieckiem mogą być spokojne!

Wielu młodych, świeżo upieczonych rodziców wzdryga się na myśl o dalekiej podróży z maleństwem. Boją się o jego samopoczucie, reakcję na zmianę środowiska itd. Jest to całkowicie naturalne. Niemniej podróżowanie z małymi dziećmi nie jest zabronione, a udogodnienia udostępniane w hotelach czy środkach transportu dla młodych rodziców sprawiają, że rodzinne wczasy będą jak najbardziej udane. Do pierwszych wakacji z dzieckiem warto się jednak dobrze przygotować, aby nic nas nie zaskoczyło.

Jak się przygotować na wakacje z niemowlakiem?

Oczywiście wakacje z dzieckiem wyglądają inaczej niż wakacje we dwoje. Nie można wychodzić do restauracji, dyskotek czy knajp, kiedy ma się ochotę, nie można też całymi dniami wylegiwać się na plaży, popijając drinki. Maluch potrzebuje naszej opieki, zatem rodzice muszą cały wyjazd dopasować do malucha.

Po pierwsze, dobrze jest przemyśleć termin urlopu. Jeśli to tylko możliwe, lepiej zaplanować go poza sezonem, gdyż w sezonie w miejscowościach wczasowych są tłumy ludzi, panuje hałas i zamieszanie, co może być dla dziecka stresujące, a rodzicom utrudniać poruszanie się z wózkiem po zatłoczonych ulicach. Poza sezonem w miejscowościach turystycznych jest zdecydowanie spokojniej i luźniej, dzięki czemu naprawdę można odpocząć.

Po drugie, unikajmy dużych miast i kurortów nadmorskich. Lepiej wybrać miejsce czystsze, spokojniejsze, nieco na uboczu. W Polsce do takich miejsc można zaliczyć na przykład Krynicę Morską, Dziwnów nad morzem, Sorkwity czy Pisz na Mazurach.

wakacje z dzieckiem
Na wakacje z małym dzieckiem lepiej jechać poza sezonem, w cichą i spokojną okolicę, gdzie jest niewielu turystów.

Z malutkim dzieckiem lepiej nie planować wyjazdu za granicę w kraje egzotyczne ze względu na znaczne zmiany i niekiedy konieczność wykonania sezonowych szczepień, na które niemowlak jest po prostu za mały. Lepiej wybrać pobliskie kraje europejskie, takie jak Francja lub Włochy.

Kolejna istotna sprawa to podróż. Zarówno dla rodziców, jak i małego dziecka może to być nie lada wyzwanie. Trzeba zadbać o to, by podróż trwała jak najkrócej i była jak najwygodniejsza. Jeżeli zdecydujemy się na jechanie własnym samochodem, musimy pamiętać o kilku zasadach. Dziecko musi jechać w foteliku samochodowym, przy czym niemowlę ze względów zdrowotnych nie powinno w nim spędzać czasu dłużej niż dwie godziny.

wakacje z dzieckiem
W podróży samochodem niemowlak powinien przebywać w foteliku samochodowym.

Warto więc planować krótkie postoje. Ponadto na oknach warto zamontować rolety przeciwsłoneczne. W taką podróż najlepiej ruszyć wcześnie rano, gdyż latem nie jest wtedy jeszcze tak gorąco, a na drogach panuje mniejszy ruch.

Stosując tych kilka zasad, mamy pewność, że podróż i wakacje z dzieckiem będą spokojne i przyjemne!

Dodaj komentarz