Sprawdzanie przesyłki przy kurierze – czy to możliwe?

konrola przesylki kurierskiej

Kupowanie przez internet jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów na robienie zakupów. Wiąże się to jednak z niepewnością dotyczącą zamawianych produktów, ponieważ nie możesz zobaczyć ich przed dostarczeniem – zrozumiałe zatem, że chciałbyś sprawdzić zawartość w momencie dostarczenia, jeszcze zanim potwierdzisz odbiór paczki. Czy jednak sprawdzenie przesyłki przy kurierze jest możliwe?

Czy można sprawdzić paczkę przy kurierze?

Choć większości osób wydaje się, że mają prawo żądać dostępu do zawartości paczki w momencie dostarczenia jej przez kuriera, to niestety są w błędzie. Przekonanie to bierze się z faktu, iż różni sprzedawcy umieszczają informację, że kupujący ma możliwość obejrzenia swojego zamówienia w trakcie dostarczenia. Prawo przewozowe zabrania jednak otwarcia przesyłki do momentu podpisania formularza potwierdzającego odbiór. Jest to związane z tym, że do momentu złożenia przez Ciebie podpisu kurier odpowiada nie tylko za dowiezienie przesyłki pod wskazany adres, lecz także jej ewentualne uszkodzenia.

Czy można sprawdzić zawartość paczki za pobraniem?

W przypadku zamówienia paczki z płatnością przy odbiorze sprawa wygląda bardzo podobnie. Takiej przesyłki, podobnie jak tej opłaconej z góry, nie można otworzyć przy kurierze. Jeżeli chcesz sprawdzić zawartość paczki, musisz najpierw za nią zapłacić, a także podpisać potwierdzenie odbioru u kuriera. Dopiero wtedy przesyłka nie jest już „własnością” kuriera, a Twoją.

Opcja sprawdzenia zawartości przesyłki

Są jednak przypadki, w których można zażądać od dostawcy, aby udostępnił nam przesyłkę do sprawdzenia jeszcze przed złożeniem podpisu potwierdzającego odbiór. Związane jest to między innymi z wykupieniem dodatkowych usług, ale także ze stanem dostarczanej paczki. Więcej na temat wysyłki paczek znajdziesz na https://sprawnawysylka.pl/technologia/.

Jednym z powodów, który pozwala na otwarcie paczki podczas odbioru, jest skorzystanie z opcji sprawdzenia zawartości. Niektóre firmy kurierskie oferują możliwość obejrzenia paczki, jednak jedynie z wykupioną taką usługą.

O otwarcie przesyłki możesz także poprosić kuriera w przypadku widocznego uszkodzenia pudełka transportowego, które mogło spowodować naruszenie jej zawartości. Taka sytuacja to na przykład zalanie kartonu. Inną przesłanką może być np. widoczne dodatkowe oklejenie taśmą firmy kurierskiej – sugeruje to, że przesyłkę przepakowano w sortowni lub zabezpieczano już po wyruszeniu w drogę do adresata. Otworzyć paczkę przy kurierze możesz również w przypadku widocznego naruszenia opakowania, do których należą na przykład rozerwanie kartonu lub znaczne wgniecenia na powierzchni.

Uszkodzona paczka – co należy zrobić?

W przypadku otrzymania uszkodzonej paczki masz prawo sporządzić protokół reklamacyjny dotyczący usług kurierskich. Jeżeli są to uszkodzenia widoczne na pierwszy rzut oka w momencie, w którym otrzymujesz paczkę, możesz zrobić to w towarzystwie kuriera, który pomoże Ci wypełnić niezbędny formularz. Jeśli natomiast zauważysz uszkodzenia po tym, jak kurier odjedzie, możesz samodzielnie zgłosić uszkodzenia paczki w ciągu 7 dni. Sporządzając taki protokół, warto zamieścić zdjęcia przedstawiające zniszczenia przesyłki i zawartych w niej produktów.

Dodaj komentarz