Z trądzikiem zmaga się coraz szersza grupa społeczeństwa. Jego torbielowata odmiana objawia się głębokimi zmianami skórnymi. Torbiele wypełnione są wewnątrz ropną i serowaciejąco-krwistą treścią. Na pojawienie się takiego typu przypadłości wpływ mają zaburzenia w gospodarce hormonalnej, a także nadmierne pocenie się. Po zniwelowaniu zmian często pozostają blizny potrądzikowe. Poznaj objawy i przyczyny trądziku torbielowatego.
Czym jest trądzik torbielowaty?
Stanowi on jedną z najgroźniejszych odmian trądziku. Ta przypadłość jest jednak prosta w rozpoznaniu dzięki charakterystycznym zmianom skórnym w postaci torbieli. Są one wypełnione ropą, a swoim wyglądem przypominają czyraki. Zmiany chorobowe mogą pojawić się jako pojedyncze wypryski lub w grupach. Zdarza się również, że łączą się ze sobą. Z początku są niewielkie, jednak z czasem mogą osiągnąć nawet kilka centymetrów.
Występuje on znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet, ponieważ za powstawanie bolesnych zmian odpowiedzialne są androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Osoby zmagające się z tą przypadłością mają niższą samoocenę i brakuje im pewności siebie, co może wpływać na kontakty międzyludzkie. Nie należy zatem bagatelizować tej choroby i udać się do dermatologa.
Trądzik torbielowaty a przyczyny
Podstawą tego typu trądziku jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Skutkuje ona wydzielaniem dużej ilości sebum, a co za tym idzie – rogowaceniem naskórka kanałów wyprowadzających gruczoły łojowe. Warstwy skóry zaczynają nakładać się na siebie, a przez to zamykać ujście kanalików. W konsekwencji powstają zaskórniki, które początkowo są niezapalną postacią trądziku. Z czasem, kiedy na powierzchni skóry zaczynają pojawiać się bakterie, dochodzi do wywołania stanu zapalnego.
Za główny czynnik choroby uważa się zaburzoną gospodarkę hormonalną, a także podłoże genetyczne. Jeżeli w najbliższej rodzinie ktoś zmagał się z trądzikiem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zaatakuje również i Ciebie. Może on wystąpić u każdego, niezależnie od wieku oraz płci. Do pielęgnacji zaatakowanej skóry poleca się izotretynoinę, która jest organicznym związkiem chemicznym, nazywanym pochodną witaminy A.
Jak objawia się trądzik torbielowaty?
Osoby cierpiące na trądzik torbielowaty uskarżają się na powstawanie zmian w postaci torbieli. Najczęściej występują pod postacią guzków wyczuwalnych pod skórą. Przy próbie wyciśnięcia można odczuć ból. Guzki bardzo trudno się goją i u większości pacjentów pozostają po nich nieestetyczne blizny. Lokalizują się one najczęściej na twarzy, lecz można je takie zauważyć pod pachami oraz na pośladkach.
Zmiany torbielowato-guzkowe niszczą zdrową tkankę skórną, dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich dotykać ani wyciskać. Można w ten sposób doprowadzić do szybkiego rozprzestrzenienia się trądziku i powstawania wspomnianych blizn. Co jednak ważne, torbiele ropne nie są zaraźliwe, chyba że zostaną zaatakowane przez bakterie. Trzeba zatem bardzo uważać na swoją higienę.