Strefa „free work” czyli swobodnej pracy – co to jest i czy warto ją stworzyć?

W zachodnich korporacjach coraz większą popularność zdobywają tak zwane strefy „free work”, nazywane po polsku salami kreatywnymi lub swobodnej pracy. O co chodzi? Wszyscy chyba kojarzą wnętrza, bo trudno nazwać je biurami, korporacji Google, gdzie informatycy mogą pracować na wygodnych kanapach albo hamakach.

Podobny trend pojawia się także w innych firmach, pomieszczenia, gdzie można pograć na konsoli lub poleżeć na leżance, stają się normą, zwłaszcza w branżach kreatywnych. Także w Polsce wprowadzane są takie rozwiązania, choć dotyczą bardziej wyższej kadry menadżerskiej.

Czy warto stworzyć strefę kreatywnej pracy?

Nie oszukujmy się, za ideą tego typu miejsc do pracy stoi prosta zależność – coraz więcej czasu spędzamy w pracy. Stworzenie dobrych warunków także do wypoczynku i relaksu oznacza jedno: pracownik zostanie w pracy jeszcze dłużej. Miejsca do swobodnej pracy pełnią różne role, sprzyjają poprawie koncentracji, pozwalają uspokoić skołatane nerwy, sprzyjają integracji pracowników i lepszemu przepływowi informacji. Powoli odchodzi się od wizji 8-godzinnego etatu od 8.00 do 16.00. Ludzka produktywność, podobnie, jak inne procesy życiowe, podlega falowaniu i ma swoje momenty szczytu oraz drastycznego spadku. Zamiast wlewać w siebie kolejną kawę znacznie bardziej pomocne może być zmienienie otoczenia albo 15 minut drzemki. Takim właśnie rozwiązaniom ma służyć strefa „free work”.

screenshot-2015-11-25-20_24_22

Jak urządzić strefę kreatywnej pracy w biurze?

Oczywiście, można być równie kreatywnym jak architekcie, pracujący dla Google i stworzyć w biurze przestrzeń niczym z dziecięcych marzeń: małą dżunglę, piracki statek lub małpi gaj. Jednak tak naprawdę wystarczy stworzyć przyjemną przestrzeń z wygodnymi kanapami, poduchami oraz kącikiem z zielenią. Jeśli sami nie mamy pomysłu – można zlecić zaprojektowanie takiego pomieszczenia projektantom wnętrz. Podobnie z meblami, wielu producentów mebli wykonuje także prace na zamówienie, wymienić można tu także Fabrykę Mebli Biurowych Wuteh, której ofertę znaleźć można tutaj: www.wuteh.com.pl.

Nieodzowne mogą być także różnego rodzaju odstresowywacze: konsole do gier, gry planszowe, a nawet elementy siłowni: bieżnię, hantle lub twistery. Pozwolą one milej spędzić przerwy. Nie powinno się jednak także zapominać o wygodnej przestrzeni, gdzie można rozłożyć się z laptopem… i popracować. Bo w końcu poprawie jakości pracy ma to służyć.

Dodaj komentarz