Syrop klonowy jest jednym z najpopularniejszych tradycyjnych, kanadyjskich produktów na świecie. Nie da się ukryć, że kuchnie całego świata oszalały na jego punkcie. Coraz częściej można go spotkać na sklepowych półkach w przystępnej cenie. Zastanawiasz się, dlaczego jest tak pożądany? I jakie ma cenne właściwości? Dowiedz się więcej!
Syrop klonowy i jego właściwości
Syrop klonowy to doskonały zamiennik cukru, gdyż swoją konsystencją i smakiem przypomina miód. Jest w pełni ekologiczny, zdrowy i ma wiele cennych składników odżywczych. Zawiera między innymi wapń, sole fosforanu, magnez, cynk, mangan, witaminy z grup PP, związki fenolowe, niacynę, biotynę i kwas foliowy. Zawiera także kwas abscysynowy w dużej ilości. To właśnie on stymuluje w naszych organizmach produkcję insuliny przez komórki trzustki oraz uwrażliwia komórki tłuszczowe, co jest bardzo pomocne w procesie odchudzania. Dlatego syrop klonowy należy do produktów „fit”. Wpływa na to jeszcze jedna kwestia – zawarty w nim cukier nadający mu charakterystyczny słodki smak jest o wiele mniej kaloryczny niż ten klasyczny. W 15 ml syropu klonowego znajduje się zaledwie 50 kalorii! Stosowanie syropu klonowego ma działanie zdrowotne również dzięki obecności antyoksydantów. Działają one antybakteryjnie, antycukrzycowo oraz antynowotworowo. Ponadto ma dobry wpływ na pracę wątroby, gdyż obniża ilość enzymów wątrobowych.
Przyrządź go sam!
Jeżeli nie chcemy używać kupnego syropu klonowego, możemy przygotować go sami. Oczywiście wymaga to czasu i cierpliwości, jednak otrzymane Płynne Złoto z pewnością będzie najwyższej klasy. Syrop klonowy pozyskujemy mniej więcej od 4 do 8 tygodni od rozpoczęcia wegetacji roślin. Najlepszy okres do tego to między lutym, a kwietniem. W drzewie klonu (najlepszy rodzaj to cukrowy, czerwony lub czarny) nawiercamy 1 – 3 otworów. Drzewa starsze mogą nam dać od 35 do nawet 50 litrów soku.
Po uzyskaniu odpowiedniej ilości musimy od razu zacząć gotować sok na wolnym ogniu, aby odparował. Trzeba jednak przy tym uważać, by sok się nie zagotował, ponieważ ulegnie wtedy krystalizacji. Po odparowaniu soku zostaje nam syrop, który należy od razu przelać do szklanych butelek. Tak przygotowany syrop klonowy możemy stosować do naleśników, ciast czy dań mięsnych.