Remontując czy wyposażając łazienkę, musimy wziąć pod uwagę zasady ergonomii i funkcjonalności. To, jak będą ustawione poszczególne sprzęty będzie mieć wpływ na komfort i bezpieczeństwo użytkowania łazienki. Jednym z odwiecznych dylematów jest to, czy wybrać wannę czy kabinę prysznicową. Każde z tych rozwiązań ma swoje niezaprzeczalne wady i zalety. Na co więc się zdecydować?
Wanna czy prysznic – a może oba naraz?
Jeżeli posiadamy duży dom czy przestronne mieszkanie, bez wątpienia możemy pozwolić sobie na urządzenie dużej łazienki wraz z wanną, jak i kabiną prysznicową. Niestety, często łazienki są nieduże, szczególnie w mieszkaniach w bloku, a wtedy bardzo trudno znaleźć miejsce dla obu. Wiele osób wychodzi z założenia, że w małej łazience nie ma miejsca na wannę, gdyż zajmuje ona zbyt dużo miejsca, przez co może spowodować, że łazienka stanie się optycznie jeszcze mniejsza i zupełnie niefunkcjonalna. Czy to w 100% prawda? Nie do końca. Oczywiście kabina prysznicowa narożna rzeczywiście jest prostsza w umiejscowieniu i montażu, niemniej miłośnicy wanny i długich, relaksujących kąpieli w piance, wcale nie muszą się ich pozbawiać tylko dlatego, że mają małą łazienkę.
Obecnie dostępne są wanny na wymiar, asymetryczne, które można dopasować do naszej łazienki i ustawić tak, by nie utrudniała korzystania z niej podczas innych czynności.
2 w 1, czyli wanna i prysznic w jednym
Największy dylemat mają jednak osoby, które cenią sobie zarówno wannę, jak i prysznic. Nie da się ukryć, że latem prysznic jest praktyczniejszy, bo pozwala się schłodzić przez szybki prysznic, z kolei wanna daje nam możliwość zimą rozgrzać się w gorącej kąpieli i zrelaksować. Jak to połączyć, gdy posiadamy niedużą łazienkę, która nie pozwala na osobny montaż wanny i kabiny prysznicowej?
Rozwiązaniem może być parawan nawannowy do zamontowania na wannie. Dzięki niemu wanna zyska również funkcje kabiny prysznicowej, a ponadto ochroni łazienkę przed zachlapaniem podczas brania prysznica. Jak więc widać, rozwiązań jest kilka, wystarczy tylko trochę pomysłowości i zastanowienia, który z nich będzie najlepszy w naszej sytuacji.