Zastosowanie gresu w różnych wnętrzach

Planując remont mieszkania, jednym z ważniejszych elementów jest wybór materiałów, którymi wykonamy wykończenia. Do popularnych ostatnio rozwiązań, zarówno jeśli chodzi o podłogi, jak i ściany kuchni oraz łazienek, jest gres techniczny. Czym się wyróżnia? Jakie są jego zalety? Sprawdźmy!

Czym jest gres?

Gres to rodzaj płytki ceramicznej, którą produkuje się z drobno zmielonej kamionki szlachetnej, czyli kwarcu, kaolinu lub skaleniu. Uformowane płytki prasuje się na sucho, a następnie wypala w temperaturze ponad 1200 stopni Celsjusza.

Gres zdecydowanie przewyższa klasyczną terakotę podłogową, głównie z powodu ogromnej trwałości i odporności na mróz, ścieranie, na wpływ wody i wilgoci, a także środków chemicznych używanych do czyszczenia. Z tego powodu gres spełni swoją rolę w stu procentach w miejscach szczególnie narażonych na ekstremalne warunki oraz intensywne użytkowanie, między innymi w budynkach użytku publicznego, hotelach, ale również w mieszkaniach, zarówno na podłogi, jak i ściany. Gres idealnie sprawdzi się na ścianie i podłodze w kuchni, łazience czy przedpokoju, a także na balkonie. Jest popularny również ze względu na bogatą gamę wzorów i kolorów, dzięki czemu można dopasować go do wymarzonego wnętrza. Gres dostępny jest bowiem w wersji matowej lub błyszczącej, gładkiej lub strukturalnej, a jego powierzchnia może imitować rozmaite materiały, na przykład kamień, drewno, bruk lub korek itp.

gres techniczny
Gres imitujący kamień.

 

gres techniczny
Gres polerowany.

 

gres techniczny
Gres porcelanowy na podłogę.

Istnieje kilka rodzajów gresu: gres techniczny, porcelanowy, porcelanowy szkliwiony i polerowany.

Gres techniczny i jego cechy

Gres techniczny, czyli naturalny jest gresem matowym, nieszkliwionym, który odznacza się wyjątkową twardością i trwałością, co wynika z zastosowania specjalnej techniki przy jego produkcji. Wykonywany jest pojedynczy zasyp na etapie formowania, dzięki czemu gres techniczny, choć jednostajny w wyglądzie, jest niezwykle wytrzymały, odporny na wilgoć i warunki atmosferyczne, a także na ścieranie.

gres techniczny
Struktura gresu technicznego.

 

gres techniczny
Gres techniczny wykorzystany w nowoczesnym wnętrzu mieszkalnym.

Niestety, fakt, że nie jest on zbyt atrakcyjny wizualnie sprawia, że częściej wykorzystywany jest w obiektach handlowych czy też na klatkach schodowych niż w mieszkaniach. Niemniej klasyczny gres matowy świetnie komponuje się z wnętrzami minimalistycznymi i high-tech.

Ofertę gresu do remontów mieszkań można znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz