Wypadek na drodze – co zrobić, gdy jesteś świadkiem?

Wypadki i kolizje samochodowe zdarzają się bardzo często, zwłaszcza w okresie natężonego ruchu na drodze. Dla uczestników, jak i świadków tego zdarzenia jest to bardzo stresujące. Stres i nerwy mogą sprawić, że nie będziemy wiedzieli, jak prawidłowo zareagować, by pomóc poszkodowanym. Jak więc się zachować, gdy widzimy wypadek na drodze?

Wypadek na drodze? Nie bądź bierny!

Najgorsze co można zrobić, gdy widzimy wypadek na drodze, to po prostu odjechać dalej. Świadkowie takiego zdarzenia często wolą nie brać udziału we wzywaniu policji, aby nie musieć potem składać wyjaśnień, podawać swoich danych czy w końcu zeznawać w sądzie. wypadek na drodzeJednak nasz brak reakcji może dla kogoś oznaczać śmierć. Pamiętanie o tym pozwoli nam zapanować nad stresem i postawić cudze dobro ponad własne. Nawet jeżeli nie wiemy, jak pomóc osobie rannej, nie wiemy jak przeprowadzić reanimację, zawsze możemy poprosić kogoś innego o pomoc, zadzwonić po pogotowie oraz po policję. Najlepiej jednak, gdy będziemy znać najważniejsze zasady postępowania przy wypadku samochodowym oraz jak udzielić pierwszej pomocy.

Jak pomóc poszkodowanym w wypadku samochodowym?

Oto najważniejsze zasady, do których należy się zastosować, jeżeli jesteśmy świadkami wypadku samochodowego:

1. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Załóż kamizelkę odblaskową, zaparkuj samochód na poboczu i włącz światła awaryjne, ustaw w widocznym miejscu trójkąt ostrzegawczy.

wypadek na drodze
2. Zabezpiecz miejsce wypadku. Oceń czy jest ono bezpieczne, jeśli tak, rozpocznij kolejne działania.

3. Zabezpiecz samochód przed zapaleniem. Wyjmij kluczyki ze stacyjki i połóż na dywaniku od strony kierowcy, następnie zaciągnij hamulec ręczny.

wypadek na drodze
4. Oceń stan poszkodowanego. Sprawdź funkcje życiowe, wezwij pogotowie i podaj dokładnie miejsce wypadku, stan i ilość poszkodowanych.

wypadek na drodze
http://30na2.pl

5. Udziel pierwszej pomocy. Jeżeli ranny jest nieprzytomny i nie oddycha, do przyjazdu karetki należy wykonać resuscytacje. Rozpoczynamy uciskanie klatki piersiowej (100/120 uciśnięć na minutę). Jeżeli zachodzi taka potrzeba, tamujemy krwotok i opatrujemy rany. wypadek na drodze

Dodaj komentarz