Choć zima jeszcze przed nami, poranki i wieczory często są już bardzo zimne. Zwierzęta, które przebywają poza domem odczuwają chłód tak jak my. Dlatego odpowiedzialny właściciel zadba o to, by jego zwierzę nie marzło w nadchodzącą zimę. Jak powinna wyglądać zimowa buda dla psa? Z czego ją wykonać i jak ocieplić?
Zimowa buda dla psa i jej wielkość
Aby nasz pupil nie odczuwał zimna przebywając na zewnątrz, musimy zapewnić mu odpowiednie legowisko. O ile w okresie letnim nie wymaga ono specjalnego przygotowania prócz ochrony przed słońcem, zimą należy budę ocieplić, a najlepiej wymienić na model zimowy. Pierwszą sprawą, jaką należy wziąć pod uwagę, jest jej wielkość. Buda powinna być na tyle duża, by nasz pies mógł swobodnie wejść do niej na stojąco. Jednocześnie nie może być za duża, aby nie ulegała szybkiemu wychłodzeniu nocą. Wejście do budy powinno być jakieś 15-20 centymetrów szersze od psa. Dobrze, gdy buda ma zrobiony specjalny przedsionek z zadaszeniem. Dzięki temu śnieg nie dostanie się do pomieszczenia, w którym śpi zwierzę, ponadto będzie to dodatkowa ochrona przed zimnem i wiatrem. Praktycznym rozwiązaniem jest zdejmowany dach z budy, który znacznie ułatwi nam jej sprzątanie. Zimowa buda dla psa musi znajdować się nad poziomem gruntu, na przykład na nóżkach, nie na kostce brukowej i z dala od ogrodzenia posesji.
Materiały na zimową budę dla psa
Budy dla psa zwykle wykonane są z drewna oraz drewnianych desek bądź płyt wiórowych. Zimowa buda powinna posiadać ocieplenie między wewnętrzną, a zewnętrzną ścianą, tak, aby pies nie miał do niego dostępu. Najlepszym materiałem do ocieplenia psiej budy jest styropian o podwyższonej twardości lub płyty XPS z polistyrenu ekstrudowanego. Prawidłowo wykonane ocieplenie powinno być przyklejone klejem poliuretanowym i zabezpieczone dodatkowo klejem mineralnym na siatce. Dach powinien być pokryty papą lub gontem bitumicznym. Jeśli chodzi o samo legowisko dla psa, powinno ono być miękkie, ciepłe i wygodne. Najlepszą wyściółką jest słoma, która nie wchłania wody i się nie brudzi, w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju szmat, koców i legowisk. Wyjątkiem są legowiska obite od spodu tworzywem sztucznym, który tworzy warstwę izolującą i nie wchłania wody. Tak wykonana buda dla psa będzie dla niego dobrym miejscem schronienia zimą.