Jak wyremontować zepsuty samochód? Skąd wziąć części zamienne, które będą spełniały swoją funkcję?

Niezależnie od tego czy samochody są nowe, czy też używane, a jednocześnie tanie, czy drogie w każdym mogą zdarzyć się niechciane i zazwyczaj niespodziewane usterki. Części eksploatacyjne potrafią odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie a to bardzo często kończy się niestety z niespodziewanymi wydatkami, których nie sposób pokryć z bieżącej pensji. Wówczas przychodzi mnóstwo pytań i wątpliwości, dzięki którym kierowcy starają się podjąć ważną decyzję – kupować zamienniki, czy może lepiej odłożyć nieco więcej pieniędzy, aby zainwestować w część oryginalną, którą możemy dostać na przykład w autingo.pl. Rozważmy więc wszelkie możliwe rozwiązania naprawy samochodu, które być może nieco rozjaśnią sytuację.

samochod

Zakup części zamiennych – nieoryginalnych

W sklepach można znaleźć mnóstwo tanich zamienników. Różnica cenowa pomiędzy nimi a oryginałami może wynosić nawet kilkaset złotych (oczywiście w zależności od rodzaju części zamiennej)! Koszty bywają kuszące, dlatego wielu właścicieli pojazdów nie zwraca uwagi na ewentualne następstwa takiego wyboru. Warto bowiem pamiętać, iż nieoryginalne części:

 • mogą wpłynąć na osiągi pojazdu
 • cechują się zwykle krótszą żywotnością
 • mogą również wpłynąć na sprawność pozostałych podzespołów.

Inną możliwością, którą rozważają właściciele samochodów w momencie pojawienia się usterki jest zakup używanych, oryginalnych części zamiennych na przykład z auto szrotu. Mnóstwo takich miejsc deklaruje, iż wszystkie podzespoły, które znajdują się w ofercie przed sprzedażą są dokładnie testowane pod kątem jakości. Różnica cen również pod tym względem może być naprawdę imponująca. Takie rozwiązanie ma jednak również swoje wady, o których warto pamiętać:

 • na używane części zamienne rzadko dostaje się gwarancję sprawności – co najwyżej jest to kilkudniowa gwarancja rozruchowa, ale w przypadku kosztownych podzespołów to jednak za mało
 • nie wszystkie auto szroty sprawdzają sprawność sprzedawanych części zamiennych wobec czego kierowcy nie mają pewności, co do ich jakości i przydatności do dalszej eksploatacji
 • używane części zamienne zawsze cechują się również krótszą żywotnością.

Oryginalne, nowe części zamienne

To ostatnie rozwiązanie, które przychodzi na myśl podczas konieczności przeprowadzenia remontu. Okazuje się, że kierowcy najczęściej decydują się na takie rozwiązanie kiedy w grę wchodzą drobne elementy eksploatacyjne typu:

 • gałki i drążki kierownicze
 • amortyzatory – zwłaszcza do tańszych modeli
 • gumy wahaczy
 • klocki hamulcowe
 • czy też wszelkiego rodzaju czujniki.

W przypadku konieczności remontu części silnikowych, czy skrzyni biegów tej opcji zwykle nie biorą nawet pod uwagę. Czy słusznie? Niekoniecznie. Faktycznie, oryginalne, nowe części zamienne potrafią być kosztowne. Z drugiej strony zyskuje się pewność, że będą one przez długi czas spełniały swoją funkcję, objęte zostaną wieloletnią gwarancją producenta, nie wpłyną również na osiągi pojazdu i działanie innych części eksploatacyjnych.

Nie tylko w ASO!

Wbrew obiegowej opinii części zamienne często dostępne są nie tylko w specjalistycznych, renomowanych serwisach samochodowych, ale również w sklepach motoryzacyjnych, których działalność opiera się na imporcie oryginalnych części eksploatacyjnych do wszystkich typów pojazdu. W ofercie takich przedsiębiorstw można znaleźć wszystko – począwszy od piór wycieraczek, poprzez elementy karoserii, aż po całe jednostki napędowe. Aby się o tym przekonać wystarczy odwiedzić stronę autingo.

Ciekawostką na pewno będzie fakt, że ceny w sklepach są zwykle niższe od tych, które oferuje serwis. Warto jest więc zainteresować się tym tematem nieco głębiej.

Dodaj komentarz