Nawadnianie ogrodu – jak kontrolować?

Posiadanie pięknego ogrodu to marzenie wielu z nas. Niemniej jedynie jego posiadacze wiedzą, ile pracy i wysiłku trzeba włożyć w to, by zawsze nienagannie się prezentował, był czysty, a rośliny odpowiednio zadbane. Na szczęście w naszych czasach istnieją rozmaite narzędzia i urządzenia ułatwiające dbanie o nasz ogród. Jednym z nich jest czujnik wilgotności gleby. Co to takiego?

Czujnik wilgotności gleby, czyli podlewaj z głową

Jedną z trudniejszych rzeczy do wychwycenia nawet dla wytrawnego ogrodnika jest to, kiedy należy podlewać rośliny. Niejeden ma po prostu wyznaczone dni, kiedy to robi, inni korzystają z nowoczesnych urządzeń nawadniających, które o określonych porach podlewają trawnik czy rośliny w ogrodzie. Czujnik wilgotności gleby to urządzenie, które stosuje się wraz z automatycznym systemem nawadniania. Dzięki temu system ten uwzględnia aktualną wilgotność gleby i w zależności od tego uruchamia nawadnianie lub nie.

czujnik wilgotności
Czujnik wilgotności gleby w ogrodzie.
czujnik wilgotności
Smart czujnik marki Gardena.

W efekcie możemy nie tylko dbać o odpowiedni poziom wilgotności gleby, co sprawi, że nasze rośliny będą lepiej wzrastać, ale w dużej mierze zaoszczędzimy wodę! Natomiast czujnik wilgotności gleby domowej roboty można z powodzeniem zastosować w roślinach doniczkowych, dzięki czemu już nigdy nie doprowadzimy do wysuszenia bądź przelania naszych kwiatów. Pomysł, jak samodzielnie stworzyć takie urządzenie znajdziecie tu:

https://www.youtube.com/watch?v=CqLm9RADX6A

źródło: YouTube; kanał: Elektromaniak

Zasada działania czujnika wilgotności gleby

Czujnik wilgotności gleby za pomocą funkcji elektronicznego pomiaru mierzy różnice temperatury gleby. Poziom wilgotności możemy ręcznie ustawić za pomocą pokrętła, możemy również odczytać bieżący poziom wilgotności, dzięki czemu jesteśmy z tymi informacjami na bieżąco.

czujnik wilgotności
Automatyczny system nawadniania w połączeniu z czujnikiem wilgotności gleby sprawdzi się w dużych ogrodach.
czujnik wilgotności
Możliwość sterowania systemem nawadniania w ogrodzie i kontrolowania poziomu wilgotności gleby sprzyja oszczędzaniu wody.

Jeżeli gleba będzie wystarczająco nawodniona, czujnik zapobiegnie włączeniu automatycznego nawodnienia do momentu, gdy znów będzie to konieczne. Dzięki temu unikamy sytuacji, typu podlewania ogrodu tuż po obfitym deszczu. Zaprogramowany system automatycznego nawadniania nie bierze pod uwagę innych czynników prócz zakodowanego czasu włączania i wyłączania. Natomiast czujnik wilgotności gleby pozwala kontrolować to znacznie lepiej. Więcej informacji na temat dbania o ogród i nie tylko znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz