Życie w akademiku pełne luksusu – czy to możliwe?

Życie studenckie wielu osobom kojarzy się z zarywaniem nocy, małym budżetem, częstym imprezowaniem i oczywiście przygotowywaniem do sesji. Prawda jest jednak taka, że w ostatnim czasie wiele się zmieniło – dzisiaj student to osoba ambitna, ceniąca odpowiednie warunki życia i nauki oraz dążąca do realizacji swoich celów zawodowych. Zdobycie wyższego wykształcenia jest niezbędne, a nauka do egzaminów staje się ważnym elementem życia studenckiego. Co za tym idzie, zmieniły się też oczekiwania studentów, jeśli chodzi o wybór miejsca zamieszkania w mieście studenckim. Jeszcze do niedawna najtańszą opcją był akademik, a w nim ciasny pokój, którego wyposażenie pamięta czasy PRL-u, dzielony z kilkoma innymi studentami, ze wspólną łazienką na korytarzu. Dzisiaj w wielu europejskich miastach, także w Polsce, powstają prywatne akademiki, które w niczym nie przypominają placówek publicznych. Mieszkając w nich można nawet zaznać pewnej dozy luksusu. Jak to możliwe? Jak wygląda codzienne życie w takim akademiku?

Jak powstały akademiki? Trochę historii…

Akademiki to domy mieszkalne będące pod nadzorem uczelni, w których mogą mieszkać studenci w trakcie studiów wyższych. Nazwa „akademik” wzięła się od nazwy własnej jednego z takich domów studenckich „DS Akademik”, należącego do Politechniki Warszawskiej, wybudowany w latach 20-tych XX wieku. Był to jeden z pierwszych tego typu budynków w Polsce, a jego nazwa nie zmieniła się do dziś. Jednocześnie akademikami zaczęto nazywać każdy dom studencki.

akademiki

Niestety, dane statystyczne pokazują, że publiczne akademiki w Polsce nie zaspokajają potrzeb wszystkich studentów. Z wyliczeń wynika, iż dostępne miejsca noclegowe pokrywa zaledwie 8,8% zapotrzebowania na kwatery studenckie. Z tego powodu studenci wyjeżdżający ze swoich rodzinnych miejscowości, zaczęli szukać innych rozwiązań niż mieszkanie w akademiku.

Gdzie dziś może mieszkać student?

Niedostateczna liczba miejsc noclegowych w domach studenckich oraz wątpliwy poziom wyposażenia pokoi sprawia, że coraz częściej świeżo upieczeni studenci i ich rodzice szukają innej kwatery w mieście studenckim. Jednym z popularnych rozwiązań jest wynajem pokoju w prywatnym mieszkaniu. Taka opcja daje możliwość znalezienia kwatery w dogodnej lokalizacji, o odpowiednim standardzie i przystępnej cenie. Często studenci planują wspólny wynajem mieszkania, by zmniejszyć koszty, a jednocześnie móc mieszkać z kimś, kogo się zna i komu się ufa.

akademiki

Niektórzy rodzice decydują się nawet na zakup mieszkania dla swojego dorastającego dziecka, traktując to jako inwestycję w jego przyszłość, a jednocześnie zapewniając mu odpowiednie warunki mieszkaniowe na okres studiów. To dobre rozwiązanie, jeżeli student jest zdecydowany dalej mieszkać w tym samym miejscu, także po ukończeniu nauki. Zwykle jednak, chcąc nabrać doświadczenia, młodzi wyjeżdżają za granicę lub do większego miasta, gdzie mogą przebierać w ofertach pracy. Z tego względu decyzję o zakupie mieszkania warto wspólnie omówić i dobrze przemyśleć. Jeszcze jedna opcja, która na naszym rynku dostępna jest od kilku lat, to prywatne akademiki. Zwykle to kompleks budynków tworzących swego rodzaju kampus,. Czyli miasteczko studenckie, na terenie którego znajdują się nie tylko budynki mieszkalne, ale również centra rozrywki i miejsca zielone do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Co warto wiedzieć o zasadach panujących na terenie prywatnego akademika?

Prywatne akademiki – życie studenckie inaczej

Zgodnie z raportem „Polskiego rynku Nieruchomości” z 2017 roku uczelnie prywatne i publiczne udostępniły studentom zaledwie 484 domy studenckie, a w nich 126 tysięcy miejsc noclegowych. Tymczasem liczba studentów w całej Polsce wynosi jakieś 1,35 miliona, co oznacza, że miejsce w akademiku może otrzymać co dziesiąty student. Do tego dochodzą pewne wymogi, które trzeba spełnić, by uzyskać miejsce w akademiku, takie jak status materialny czy odległość uczelni od miejsca zamieszkania studenta. Warto też dodać, iż w naszym kraju wzrasta liczba studentów zagranicznych, których w 2021 roku ma być już jakieś 100 tysięcy. Wszystko to sprawia, że studenci muszą szukać innych kwater. A to z kolei spowodowało pojawienie się placówek nazywanych prywatnymi akademikami.

akademiki

Na przykład w Łodzi możemy spotkać takie miasteczko studenckie BaseCamp, oferujące pokoje o najwyższym standardzie, z szeregiem udogodnień. Standard prywatnych akademików przypomina raczej hotel niż placówkę publiczną. Pokoje są wyposażone nowocześnie i stylowo, ponadto każdy z nich posiada prywatną łazienkę, a niektóre nawet aneksy kuchenne z pełnym wyposażeniem. Oprócz tego na terenie akademików znajdują się takie miejsca, jak pralnia, siłownia, parking podziemny, sklep spożywczy, a także pokoje cichej nauki oraz przestrzeń wspólna przeznaczona do odpoczynku. Poza tym studenci mogą wynająć rowery, by szybciej poruszać się po mieście. Warte podkreślenia jest to, iż część pokoi jest dostosowanych do osób niepełnosprawnych, czego nie spotkamy w żadnych akademiku publicznym. Dzięki temu nawet takie osoby mogą czuć się samodzielne i mogą z powodzeniem studiować z dala od domu i rodziny.

Wszystko to sprawia, że życie w prywatnym akademiku BaseCamp upływa spokojnie i bezpiecznie. Każdy student ma możliwość wypocząć po trudnym dniu lub też w ciszy pouczyć się przed ważnym egzaminem. Bliskość sklepu czy siłowni sprawia, że nawet nie muszą opuszczać kampusu, by zrobić drobne zakupy czy zadbać o kondycję.

Dlaczego warto wybrać BaseCamp w Łodzi?

BaseCamp w Łodzi mieści się w budynku starej „Drukarni Łódzkiej”, tuż przy Uniwersytecie Łódzkim. Ta dogodna lokalizacja sprawia, że studenci zawsze zdążą na zajęcia lub egzamin, bez obawy o utknięcie w korku czy inne problemy w drodze na uczelnię. Mieszkańcy prywatnego akademiku podkreślają, że zarówno pokoje, jak i przestrzeń wspólna jest zaprojektowana z myślą o potrzebach młodych ludzi. Pokoje są jedno- i kilkuosobowe. W każdym z nich znajduje się dostatecznie dużo miejsca do przechowywania rzeczy, co dla studenta przyjezdnego z dalekich stron ma znaczenie. Dla osób lubiących gotować bez ograniczeń oddano pokoje z aneksami kuchennymi. Dzięki nim student nie musi korzystać z ogólnodostępnych kuchni na terenie akademika, nie musi więc dostosowywać się do innych użytkowników. Może oddawać się swojej kulinarnej pasji w każdym momencie.

akademiki

Już wkrótce na terenie łódzkiego BaseCamp ma powstać także kino i restauracja, co sprawi, że będzie on jeszcze bardziej praktyczny. Popularność prywatnych akademików udowadnia, iż studentom coraz bardziej zależy na jakości życia. Aby okres ten był mile wspominany, a jednocześnie zaowocował sukcesami w nauce i karierze zawodowej, student musi mieć zapewnione odpowiednie warunki życia. Niestety, z przykrością trzeba stwierdzić, że placówki publiczne nie mają w tej materii wiele do zaoferowania. Nic dziwnego, że akademiki takie, jak BaseCamp, zyskują coraz większą popularność. Aby dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat, zachęcam do zajrzenia TUTAJ.

Dodaj komentarz