Akumulator samochodowy to serce każdego pojazdu. Co jakiś czas wymaga on wymiany na nowy egzemplarz, wtedy jednak musimy wiedzieć, jaki rodzaj i parametry były zastosowane w oryginalnym akumulatorze od producenta. Może to być trudne, gdy posiadamy używany samochód i jesteśmy jego kolejnymi właścicielami. Jak więc dobrać rodzaj akumulatora do samochodu?
Akumulator samochodowy – na co zwrócić uwagę przy wymianie?
Wszystkie samochody ze starszych lat bez systemu start-stop posiadają akumulatory kwasowo-ołowiowe. Z kolei modele nowsze, posiadające wspomniany system, są wyposażone w akumulatory z wyższej półki, na przykład AGM, EFB, AFB lub ECM. Jeśli chodzi o pojemność akumulatora oraz prądu rozruchowego, musimy posiadać dokładne dane od producenta. Dowiemy się tego na przykład w autoryzowanym serwisie naszego modelu samochodu lub na stronie internetowej producentów akumulatorów. Oczywiście parametry nowego akumulatora mogą się nieznacznie różnić, nie może to być jednak więcej niż o 10%.
Ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest także wielkość akumulatora. W komorze silnika jest miejsce na akumulator w obudowie, dlatego powinien mieć on odpowiedni wymiar. Podobnie należy zwrócić uwagę na jego biegunowość. Może być plus prawy lub lewy.
Rodzaje akumulatorów samochodowych
Na rynku można znaleźć różne rodzaje akumulatorów. Najpopularniejszy i jednocześnie najstarszy to wspomniany wcześniej akumulator kwasowo-ołowiowy. Jest on zbudowany z ogniw nazywanymi celami. Na każde ogniwo przypada zespół płyt akumulatorowych. Każda z nich zrobiona jest z anody wykonanej z metalicznego ołowiu i katod z ditlenku ołowiu. Całość wypełniona jest elektrolitem, czyli 37%-owym roztworem wody i kwasu siarkowego oraz dodatków. Kolejne na rynku są akumulatory żelowe. Ich budowa bardzo przypomina budowę akumulatorów kwasowo-ołowiowych, z tym że w ich wnętrzu zamiast elektrolitu znajduje się żel. Jest nim kwas zmieszany z krzemionką. Akumulator żelowy jest o wiele wydajniejszy i odporniejszy na wstrząsy, dzięki czemu można go montować w różnych pozycjach. Niestety, przez ich wysoką cenę są rzadko spotykanym rozwiązaniem w samochodach. Akumulator samochodowy AGM to najnowsze rozwiązanie dostępne na rynku motoryzacyjnym.
Jest stosowany do systemu start-stop, a także do pojazdów, które posiadają wiele systemów elektronicznych. Akumulatory AGM są odporniejsze na rozładowanie, dzięki czemu mogą nam służyć o wiele dłużej, w przeciwieństwie do akumulatorów EFB, AFB i ECM, które również montuje się w nowszych modelach samochodów z systemem start-stop.