Babeszjoza to najpopularniejsza wśród psów choroba odkleszczowa, która nieleczona może nawet prowadzić do śmierci. Niestety, lato to czas, gdy nasi psi przyjaciele są szczególnie narażeni na atak kleszczy, nawet posiadając obrożę przeciwkleszczową. Czym się objawia babeszjoza? Jak pomóc psu, który zachorował?
Babeszjoza – najważniejsze informacje
Babeszjoza to choroba odkleszczowa, którą wywołują pierwotniaki z rodzaju Babeszia spp. Istnieje kilka rodzajów babeszjozy, w Polsce najpopularniejszym rodzajem jest Babesia canis. Choroba może mieć przebieg subkliniczny lub przebiegać w postaci nadostrej, ostrej bądź przewlekłej. Najczęściej jednak ma przebieg ostry. Okres inkubacji choroby trwa od 1 do 3 tygodni. Objawy mogą być umiarkowane po ciężkie w przebiegu. Co powinno zaalarmować właściciela w samopoczuciu jego psa? Przede wszystkim wysoka gorączka, wynosząca nawet powyżej 39 stopni Celsjusza, ponadto senność i apatia zwierzaka, brak apetytu, wymioty, zabarwiony mocz, żółtaczka.
Do objawów kliniczno-patologicznych występujących najczęściej zaliczamy: niedokrwistość hemolityczną, trombocytopenię, neutropenię, sporadycznie żółtaczkę oraz hemoglobinurię. Babeszjoza może wystąpić także u kotów. U zarażonych kotów da się zauważyć senność i apatię, brak łaknienia, osłabienie i biegunki, rzadziej gorączkę w połączeniu z żółtaczką.
Leczenie i zapobieganie babeszjozy
Z uwagi na groźne powikłania występujące wraz z przebiegiem babeszjozy, leczenie należy rozpocząć jak najszybciej. Zaleca się stosowanie nie tylko leczenia podstawowego, ale i wspomagającego, na przykład płynoterapii, czyli kroplówek, a także przetaczania krwi, jeśli jest taka potrzeba. Trzeba pamiętać, że leczenie u zarażonych psów nie powoduje wytworzenia przeciwciał, które ochronią przed ponownym zarażeniem. Warto więc postawić na profilaktykę i stosować skuteczne środki odstraszające kleszcze. To pozwoli zminimalizować ryzyko ponownego zarażenia.
Do takich środków zaliczamy obroże nasączone środkiem odstraszającym kleszcze i krople, którymi kropimy kilka miejsc na skórze zwierzaka.