Bank BPH i Alior Bank po fuzji – co się zmieniło?

2016 rok był rokiem rewolucji dla pracowników i Klientów Banku BPH i Alior. To właśnie wtedy nastąpiła ich fuzja, a co za tym idzie, zmiana w funkcjonowaniu i obsłudze bankowości. Co miało się zmienić? Czy Bank BPH miał całkowicie przestać istnieć?

Bank BPH i jego przyszłość po fuzji z Alior Bankiem

Zgodnie z założeniami, w kwietniu 2016 roku Alior Bank podpisał umowę nabycia podstawowej działalności Banku BPH z grupą GE Capital. Umowa ta nie obejmowała jednak kredytów hipotecznych i funduszy inwestycyjnych. Po uzgodnieniu ustalono, iż przejmowany bank zostanie prawnie podzielony na dwie odrębne części. I tak po podziale Bank BPH miał obsługiwać wyłącznie Klientów indywidualnych w zakresie udzielania kredytów hipotecznych, natomiast wszystkie inne usługi dla Klientów indywidualnych i biznesowych zostały przeniesione do Alior Banku.

bank bph

Z początkiem listopada 2016 roku proces sprzedaży i podziału Banku BPH zakończył się. W ramach tej fuzji Alior Bank przejął, jeśli chodzi o Klientów indywidualnych: konta osobiste, karty kredytowe, kredyty gotówkowe, rachunki i kredyty Kasy Mieszkaniowej Banku BPH, produkty inwestycyjne i oszczędnościowe oraz fundusze inwestycyjne w Biurze Maklerskim. W przypadku Klientów SME oraz korporacyjnych, Alior Bank przejął: rachunki firmowe, produkty kredytowe, depozytowe, skarbowe, inwestycyjne, oszczędnościowe, transakcyjne i finansowania handlu, a także faktoring. Niemniej jednak Klienci Banku BPH, którzy zaciągnęli w nim kredyty hipoteczne, mieli nadal być obsługiwani przez ten bank, bez żadnych zmian.

Zmiany w zakresie płatności – nowy kod SWIFT

Ważną zmianą, która weszła w życie wraz z fuzją obu banków, był nowy kod SWIFT. O co konkretnie chodziło? Modyfikacji uległ kod SWIFT, czyli kod do rozliczania transakcji zagranicznych i krajowych w walutach obcych. Dawnych Klientów Banku BPH obowiązuje teraz kod SWIFT z Alior Banku. Zastosowanie starego kodu może skutkować opóźnieniem transakcji, dlatego Klienci musieli szybko przestawić się na wdrożone zmiany, jeżeli zależało im na szybkim i bezproblemowym przelewie zagranicznym lub w innej walucie.

bank bph

Co jeszcze się zmieniło po fuzji Alior Banku i BPH? Jakie problemy z logowaniem do banku wystąpiły? Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Dodaj komentarz