Wybieramy najlepsze baterie do zegarka

Wiele osób, mimo wszechobecnej elektroniki, wciąż ceni sobie tradycyjne rozwiązania. Dlatego nadal można spotkać zwolenników ręcznych zegarków zasilanych na baterie. Ale jakie baterie do zegarka wybrać, by działał on jak najdłużej? I czy to wszystko jedno, na jaki rodzaj baterii się zdecydujemy?

Baterie do zegarka – jaki mamy wybór?

Mogłoby się wydawać, że zakup baterii do zegarka to prosta sprawa. Tymczasem w sprzedaży znajdziemy kilka rodzajów baterii, które się od siebie nieco różnią. I co ciekawe, różnią się nie tylko wielkością czy grubością, ale nawet materiałem, z jakiego są wykonane, a co za tym idzie trwałością. Poszczególne rodzaje baterii są też dedykowane różnym modelom zegarków. Dlatego też warto się z nimi pokrótce zapoznać.

Baterie alkaliczne, srebrowe i litowe

Baterie do zegarka możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje: alkaliczne, srebrowe i litowe. Czym się wyróżniają?

BATERIE ALKALICZNE

baterie do zegarka

To baterie o oznaczeniu LR. Ich działanie polega na tym, iż funkcję elektrolitu pełnią roztwory alkaliczne, czyli zasadowe. Stąd też nazwa tego rodzaju baterii. Trzeba wspomnieć, że to najstarszy typ baterii, który przez lata dopracowywano i usprawniano. W efekcie dziś baterie alkaliczne są w stanie wytrzymać nawet do 40 razy dłużej niż ich prototyp.

BATERIE SREBROWE

baterie do zegarka

Oznacza się je symbolem SR. W tym rodzaju baterii ogniwa srebrowo-cynkowe mają największy stosunek pojemności do masy wśród ogniw galwanicznych. Baterie srebrowe przewyższają baterie alkaliczne, jeśli chodzi o wartość siły elektromotorycznej oraz charakterystykę rozładowania. Poza tym są bezpieczniejsze w użyciu, gdyż nie ma zagrożenia ich zapalenia.

BATERIE LITOWE

baterie do zegarka

Są oznaczone symbolem CR. To właśnie one są najchętniej wykorzystywane jako baterie do zegarka, gdyż są najlżejsze spośród wszystkich wymienionych. Zastosowane w nich napięcie około 3,6 V na ogniwo pozwala na skumulowanie dwa razy większej ilości energii.

Podsumowując, można powiedzieć, że baterie alkaliczne wciąż są jednymi z najpopularniejszych ze względu na ich niską cenę i dużą dostępność. Niemniej coraz więcej osób stawia na jakość i dłuższy czas pracy, dlatego pod względem popularności doganiają je już baterie srebrowe. Jeśli chodzi o baterie do zegarka, to właśnie baterie litowe mają największe szanse wybicia na rynku.

Dodaj komentarz