Jak zamontować fotelik? Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka

Fotelik dla dziecka można zamontować w aucie na dwa sposoby. Przy pomocy pasów bezpieczeństwa lub systemu Isofix, który jest standardem od 1999 roku.

Jazda samochodem może wiązać się z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, takimi jak nagłe hamowania, stłuczki i groźniejsze wypadki. Dlatego tak ważne jest, by w odpowiedni sposób zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów pojazdu. W tym celu w samochodach montuje się foteliki dla dzieci.

Jak zamontować fotelik? Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka

Przepisy dotyczące przewożenia dzieci?

W tym aspekcie prawo co jakiś czas ulega zmianom, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda to obecnie. Wiele osób bierze pod uwagę przede wszystkim dopasowanie fotelika do wieku dziecka. Ważniejszą kwestią jest jednak wzrost. Dzieci należy przewozić w foteliku bezpieczeństwa do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu. Jest to wymagane w pojazdach:

  • mających co najmniej cztery koła i nie więcej niż 8 miejsc (prócz siedzenia kierowcy);
  • do przewozu ładunków i mających maksymalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 tony (N1);
  • do przewozu ładunków i mających maksymalną masę całkowitą przekraczającą 3,5 tony, lecz nieprzekraczającą 12 ton (N2);
  • do przewozu ładunków i mających maksymalną masę całkowitą przekraczającą 12 ton (N3).

Wyjątkami, kiedy dziecko może być przewożone bez fotelika są: pojazdy służb (policja, straż), taksówki i środki komunikacji miejskiej. W samochodach z fotelikiem, trzeba zaś pamiętać, by było on dostosowany do wzrostu i wagi dziecka. Dziecko o wadze powyżej 36 kg może jeździć bez fotelika bezpieczeństwa (albo innego urządzenia podtrzymującego), kiedy osiągnęło 135 cm wzrostu. Jeśli chodzi o fotelik dla dzieci przepisy przewidują też, że za przewożenie malucha poza fotelikiem bezpieczeństwa czy bez innego urządzenia podtrzymującego, kierowcy grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Jak w prawidłowy sposób zamontować fotelik dla dziecka?

Fotelik dla dziecka można zamontować w aucie na dwa sposoby:

  1. Przy pomocy pasów bezpieczeństwa, które posiada każdy samochód.
  2. Przy pomocy systemu Isofix (który jest standardem od 1999 roku).

To, jak mocuje się foteli pasami dokładnie wyjaśnione jest w instrukcji danego modelu fotelika. Uwagę trzeba zwrócić na to, czy pasy nie są skręcone albo czy o coś nie zahaczają. Kolejną ważną sprawą jest zaś sprawdzenie – już po montażu, czy fotelik jest stabilny – trzeba nim wtedy gwałtownie szarpnąć.

Druga opcja, czyli system Isofix, wymaga zakupienia dodatkowej bazy, co wiąże się z większym kosztem. Jednak równocześnie zyskuje się wyższy poziom bezpieczeństwa dziecka, a jednocześnie zwiększą wygodę. System ten znajduje się między oparciem a siedziskiem kanapy i tam właśnie wpina się metalowe zaczepy fotelika, co można zrobić naprawdę szybko. Do tego fotelik zamontowany jest stabilnie i dzięki temu nie przesuwa się w czasie jazdy.

Obecnie dostępne są też opcje dotyczące modułowych fotelików, gdzie jednej bazy Isofix używa się np. dla dwóch fotelików. Niezależnie od wybranej opcji (pasy, system Isofix), zawsze najważniejsze jest to, by fotelik był zamocowany jak najbardziej stabilnie – aby dziecko mogło być w pełni bezpieczne.

Wybierz samochód bezpieczny dla całej rodziny. Sprawdź najnowszą ofertę od Mazdy na stronie https://www.mazda.pl/.

Dodaj komentarz