Jak dbać o silnik Diesla?

Każdy posiadacz samochodu wie, jak ważne dla jego sprawnego działania jest regularne wykonywanie przeglądów i napraw. Szczególnie istotne jest dbanie o serce naszego samochodu, czyli silnik. Dziś zastanowimy się, jak w należyty sposób dbać o silnik Diesla. Dzięki temu będzie działał bez zarzutu również w trudnych warunkach drogowych i atmosferycznych.

Jak dbać o silnik Diesla – podstawowe zasady

Aby funkcjonować prawidłowo, przede wszystkim musimy zadbać o odpowiedni rodzaj paliwa. Sporo kierowców uważa, że silniki Diesla potrzebują dobrej jakości oleju napędowego, trzeba jednak przyznać, że jest to jedno z droższych paliw dostępnych na rynku. Dlatego, jeżeli mamy ograniczony budżet na wydatki związane z samochodem, dobrze jest po prostu znaleźć stację paliw godną zaufania, która prowadzi sprzedaż jedynie sprawdzonego produktu od znanych i cenionych producentów.

silnik diesla
Aby silniki Diesla funkcjonowały prawidłowo, potrzebują wysokiej jakości paliwa.

Trzeba pamiętać, że silnik Diesla źle znosi skrajności. Co to oznacza? Chodzi głównie o zbyt duże obroty, zbyt krótkie dystanse pokonywane samochodem oraz zbyt wysoka lub za niska temperatura silnika. Jeżeli więc mamy zwyczaj szybko wchodzić w wysokie obroty, gdy silnik nie jest jeszcze dostatecznie rozgrzany, może on szybko zacząć szwankować. Jeżdżąc na krótkich dystansach, silniki Diesla wyposażone w filtr cząstek stałych może się szybko zapchać, a jego wymiana nie należy do najtańszych. Aby tego uniknąć, warto co jakiś czas sprawdzić jego stan i w razie potrzeby go opróżnić. To szczególnie ważne, gdy samochodem jeździmy głównie po mieście – do pracy czy na zakupy – zaś dalsze trasy zdarzają nam się sporadycznie. Jeśli chodzi o temperaturę, idealna dla silników Diesla wynosi 90 stopni.

O tym nie możesz zapomnieć!

Aby dbać o silnik Diesla, przede wszystkim trzeba regularnie sprawdzać poziom oleju napędowego. Jeżdżenie na pustym baku to najgorsze dla silnika, co moglibyśmy zrobić. Jeżeli świeci się kontrolka, najlepiej od razu zareagować. Jeżeli natomiast jeździmy samochodem dość rzadko i olej może nam wystarczyć na znacznie dłużej, pamiętajmy, aby i tak wymienić go chociaż raz w roku. O silnik Diesla trzeba zadbać zwłaszcza przed nadejściem zimy. Do podstawowych czynności zaliczamy wymianę filtru paliwa, a także filtru powietrza. Ponieważ w silnikach Diesla świece żarowe bezpośrednio odpowiadają za doprowadzenie do odpowiedniej temperatury silnika, trzeba dbać o ich stan. Ich zniszczenie uniemożliwi nam odpalenie samochodu.

silnik diesla
Regularna wymiana filtru oleju i filtru powietrza pozwoli sprawnie działać silnikowi przez cały rok.

Tych kilka prostych czynności pozwoli nam zachować w dobrym stanie silnik naszego samochodu i cieszyć się jego sprawnością przez długi czas.

Dodaj komentarz